Jutro na Placu Piłsudskiego w Kutnie pierwsza przysięga wojskowa łódzkich Terytorialsów

Dodane przez EKU24.net

Dobiega końca szkolenie kilkudziesięciu ochotników, którzy w ramach projektu „Ferie z WOT" zgłosili się do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W najbliższą sobotę o godzinie 11.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie złożą uroczystą przysięgę wojskową.


- W 92 batalionie lekkiej piechoty w Kutnie szkolenie podstawowe rozpoczęło 126 ochotników, wśród których jest 20 kobiet. W ramach Projektu "Ferie z WOT" zaproponowaliśmy zainteresowanym służbą u nas różne warianty odbycia szkolenia, aby jeszcze lepiej wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i dać możliwość dopasowania do obowiązków służbowych i prywatnych – mówi Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Marcin Siudziński. – Nasi ochotnicy odbywają szkolenie dwutygodniowe w czasie ferii lub w określone weekendy w pierwszym kwartale bieżącego roku.


Większość chętnych to uczniowie klas maturalnych, ale również studenci, urzędnicy, fizjoterapeuta, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w firmach i urzędach, piłkarze ligowi, przedsiębiorcy a nawet trener polskiej reprezentacji kick boxingu.


Uroczystą przysięgę na sztandar złożą żołnierze - obywatele, którzy w ten sposób zakończą szkolenie podstawowe realizowane w czasie ferii zimowych.


Będzie to pierwsza w historii 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej taka uroczystość odbywająca się poza jednostką wojskową. W trakcie organizowanego równolegle pikniku służb mundurowych będzie możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego i porozmawiania o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nie zabraknie też rozgrzewającej wojskowej grochówki.

Kandydatów łączy zainteresowanie wojskiem, chęć podniesienia kwalifikacji, sprawdzenie swoich możliwości i realizacja marzeń a przede wszystkim patriotyzm. Po uroczystym zaprzysiężeniu łódzcy „Terytorialsi" rozpoczną trzyletni okres szkolenia i będą zdobywać wiedzę i umiejętności m. in. z taktyki, posługiwania się bronią, pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania i zwalczania klęsk żywiołowych. Nowi żołnierze zasilą szeregi 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie, który został sformowany pod koniec ubiegłego roku, aby służyć przede wszystkim społeczności powiatów: rawskiego, skierniewickiego, łowickiego i kutnowskiego. W przyszłości na terenie województwa łódzkiego, czyli terenu działania 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, planowane jest powstanie batalionów w Łasku oraz Piotrkowie Trybunalskim.


W szeregach 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad tysiąc żołnierzy a w całej Polsce jest ich ponad 24 tysiące.


W 2019 z projektu "Ferie z WOT" w całej Polsce skorzystało 700 ochotników, z których blisko połowa była uczniami lub studentami.


Dowódcą 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie jest ppłk Paweł Malec.


Zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej w czasie pokoju jest ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Zobacz także

Ogłoszenie 3 z 5: Jest praca! Animex pos…

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

[ZDJĘCIA] Dzień Języka Ojczystego w Szko…

Wykorzystywał seksualnie swoją niepełnos…

Pan Sylwester potrzebuje pomocy. Rodzina…

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Wypadek w gminie Krzyżanów, auto wypadło…

Justyna Szafran wystąpi w Centrum Teatru…

Piosenka literacka w folkowych brzmienia…

Kutno ponownie eksploduje kolorami. Pozn…

Zaginął podopieczny Domu Pomocy Społeczn…

Akcja strażaków w Bedlnie. Zderzyły się …

Za nami I Mistrzostwa Krośniewic w Wycis…

"Piękna nasza Polska cała i niech t…

Gmina Kutno realizowała projekt podniesi…

Trwa cykl spotkań "Kutno z pasją…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

Miniony rok obfitował w wiele istotnych …