Pod patronatem EKU24: Showdown - nie tylko dla Mistrzów! W Kutnie odbędzie się wyjątkowy turniej

Dodane przez EKU24.net

Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "Łuczniczka" w Bydgoszczy zaprasza na turniej Showdown - Nie tylko dla Mistrzów 2019, który odbędzie się w dniach 19-22 września w Hotelu Stacja Kutno! Nad wydarzeniem patronat obgiął Prezydent Miasta Kutno, Zbigniew Burzyński. Jednym z patronów medialnych jest EKU24.


Największym projektem Pomorsko-Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka jest SHOWDOWN NIE TYLKO DLA MISTRZÓW 2019 - POLSKA LIGA SHOWDOWN. Celem projektu jest rozegranie cyklu turniejów showdown w formule Grand Prix i wyłonienie najlepszych zawodników z dysfunkcją wzroku w kraju w kategoriach Kobiet, Mężczyzn oraz drużyn, podnoszenie kwalifikacji sportowych wśród zawodników oraz promocja showdown. W ramach projektu Polska Liga Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 odbędzie się pięć trzydniowych turniejów w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju, w kategoriach indywidualnej oraz drużynowej. Reprezentacje na turniejowe rozgrywki mogą zgłaszać kluby zrzeszające zawodników showdown z dysfunkcją narządu wzroku oraz inne nieformalne zrzeszenia graczy showdown z terenu całej Polski.


Showdown to dyscyplina stworzona dla osób z dysfunkcją wzroku. Często, z braku lepszego określenia, a także ze względu na podobieństwo terminologii używanej w trakcie rozgrywek, mylnie zwana tenisem stołowym dla niewidomych. Swym wyglądem i ogólnymi zasadami przypomina jednak bardziej grę cymbergaj. Jest dość widowiskową, a na pewno bardzo głośną dyscypliną sportową o charakterze integracyjnym.


- W grze bierze udział dwóch graczy. Gracze mają na oczach nieprzeźroczyste gogle, wyrównujące szanse między zawodnikami słabowidzącymi, a tymi zupełnie niewidomymi. Na rękach mają oni specjalne, ochronne rękawice. Gra toczy się na prostokątnym stole otoczonym bandami, na którego krótszych bandach znajdują się bramki, a na środku ekran. Gra prowadzona jest przy użyciu rakietek i piłki dźwiękowej - wyjaśnia Prezes Zarządu KSN "Łuczniczka" Bydgoszcz, Łukasz Skąpski.

Celem gry jest przetoczyć piłkę pod ekranem naprzeciwległy koniec stołu, uderzając rakietką tak, by piłka wpadła do bramki przeciwnika, którego zadaniem jest temu zapobiec. Gol zaliczany jest wówczas, gdy piłka wpadnie do otworu bramki lub gdy gracz, któremu strzelono gola, celowo wybije piłkę z przestrzeni bramki. Każdemu z graczy przysługują dwa serwy z rzędu. Gracze mogą zdobywać punkty bez względu na to, kto serwuje. Set można wygrać uzyskując jedenaście punktów, przy zachowaniu przewagi dwóch punktów względem przeciwnika. Zwycięstwo w meczu uzyskuje się, wygrywając przynajmniej dwa sety z trzech w tradycyjnych rozgrywkach lub trzy z pięciu w przypadku np. finałowego meczu Mistrzostw Świata, Europy, bądź Kraju.


- Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka w Bydgoszczy jest największym, działającym od 1997 roku, stowarzyszeniem zrzeszającym osoby z dysfunkcją narządu wzroku w województwie Kujawsko-Pomorskim - informuje Łukasz Skąpski. - Organizujemy liczne imprezy o charakterze sportowym, rekreacyjnym oraz szkoleniowym. Poprzez trening i współzawodnictwo z innym osobami zawodnicy niepełnosprawnością mają możliwość przygotowania się do imprez sportowych najwyższej rangi takich jak: Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Paraolimpijskie. W Klubie działa aktywnie kilkanaście sekcji sportowych, m.in.: szachy, warcaby 100 polowe, brydż, nordic walking, kręgle, bowling, taniec sportowy, pływanie, lekkoatletyka – biegi długodystansowe, strzelectwo sportowe (pneumatyczne i laserowe),narciarstwo biegowe, biathlon, triathlon, kolarstwo tandemowe, showdown (odmiany tenisa stołowego dla niewidomych) turystyka-krajoznawstwo.


Harmonogram turnieju


Czwartek, 19 września

16:30 - 20:00 - Sesja treningowa
18:30 - 20:00 - Kolacja
20:00 - 21:00 - Odprawa sędziowska


Piątek, 20 września

7:00 - 9:00 - Śniadanie
7:40 - 8:00 - Obmiar sprzętu
8:00 - 8:20 - Odprawa techniczna
8:20 - 21:00 - Rozgrywki
12:00 - 12:20 - Oficjalne rozpoczęcie (zaproszeni goście)
13:00 - 14:30 - Obiad
18:30 - 20:00 - Kolacja


Sobota, 21 września
7:00 - 9:00 - Śniadanie
8:00 - 17:00 - Rozgrywki
13:00 - 14:30 - Obiad
19:00 - 19:30 - Oficjalne zakończenie (zaproszeni goście)
19:30 - 24:00 - Bankiet


Niedziela, 22 września

7:00 - 9:00 - Śniadanie

Zobacz także

[ZDJĘCIA] W Żychlinie odbył się Festiwal…

Niebezpiecznie na ul. Wyszyńskiego w Kut…

Oferta dofinansowania działań na rzecz z…

Wypadek na skrzyżowaniu ulic Zamoyskiego…

Szok! Koronawirus w powiecie łęczyckim? …

[ZDJĘCIA] Kolejne małżeństwa z Kutna obc…

Wieczorny pożar stodoły w Bedlnie. Całon…

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…

Zawodnik KS Kutno trafi do I ligi? Młody…

W Kutnie odbędzie się Koncert Relaksacyj…

Niebezpiecznie w Wojszycach. Samochód ci…

To już pewne! Padł kolejny rekord WOŚP w…

Kontrola drogowa doprowadziła do ujawnie…

Ogłoszenie 3 z 5: Jest praca! Animex pos…

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

[ZDJĘCIA] Dzień Języka Ojczystego w Szko…

Wykorzystywał seksualnie swoją niepełnos…

Pan Sylwester potrzebuje pomocy. Rodzina…