[ZDJĘCIA] Za nami majówkowa Gra Miejska z mieszkańcami gminy Żychlin

Dodane przez Urząd Gminy Żychlin

Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina z okazji Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w dn. 2 maja 2019r. przygotowało grę miejską dla mieszkańców Gminy Żychlin.


Gra miejska zorganizowana w naszym mieście miała za zadanie zaktywizować jego mieszkańców, a przy okazji przybliżyć im miejsce, w którym żyją. Gra tematycznie dotyczyła rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, historii Żychlina i rocznicy wybuchu II wojny światowej. Udział w niej mogły brać drużyny od 2 do 5 osób (szkolne, rodzinne, koleżeńskie), które zaprosiliśmy na tor przeszkód, by sprawdziły swą wiedzę i umiejętności, zmierzyły się z innymi drużynami w koleżeńskiej rywalizacji.


Miejscem gry był rynek Starego Miasta i jego okolice. Zbiórka uczestników przy stoisku TMHŻ na placu przed kościołem, gdzie od godz.. 11,30 trwały zapisy drużyn. Do gry zgłosiło się 6 drużyn: trzy szkolne, jedna koleżeńska i dwie rodzinne. Razem udział wzięły 26 osób. Niestety, w tym roku nie dopisali strzelcy i harcerze. Start pierwszej drużyny nastąpił o 12.08, po mini-przemarszu wszystkich uczestników z flagą i uroczystym wciągnięciu flagi na maszt – w ten sposób nasze miasto rozpoczęło tegoroczne święto majowe. Każda drużyna otrzymywała pakiet z materiałami oraz kartę gry, gdzie były wpisywane punkty, zdobyte podczas gry.


Na trasie było 5 punktów kontrolnych, które obsługiwali członkowie TMHŻ i młodzieżowi sympatycy naszego stowarzyszenia oraz pięć zadań indywidualnych: naszkicowanie planu centrum Żychlina z zaznaczeniem miejsca obiektów historycznych, rozwiązanie krzyżówki tematycznej, rozwiązane dwóch testów: z wiedzy o Konstytucji 3 Maja oraz z wiedzy o Żychlinie, a także napisanie czterowersowego wiersza o Żychlinie.


W punkcie 1 (Ola Jagniątkowska i Julka Stuldych) uczestnicy gry rozpoznawali smaki żychlińskich czekolad oraz prezentowali swą wiedzę na temat Union Chocolate.


W punkcie 2 (Marcin Jagniątkowski i Marcel Stuldych) sprawdzali celność rzutów lotkami do tarczy.


W punkcie 3 (Małgosia Gajda) również była przydatna sprawność fizyczna – zadaniem był rzut granatem do tarczy.


W punkcie 4 (Ryszard Zimny) uczestnicy gry wykazywali się znajomością żychlińskich ulic i innych punktów topograficznych.


W punkcie 5 (Tadeusz Kafarski) zawodnicy rozpoznawali na zdjęciach różne miejsca w Żychlinie. Było to trudne zadanie, gdyż wykorzystaliśmy część zdjęć archiwalnych, sprzed II wojny światowej lub ukazujących budowle już nie istniejące. Należało zdjęcia ułożyć param, ukazując stan dawny i obecny.


Członkowie gry dobrze sobie radzili z testami wiadomości, mimo że pytania były dość szczegółowe. Również krzyżówka czy naszkicowanie planu centrum Żychlina nie sprawiały większej trudności. Zaskoczeniem natomiast było polecenie napisania wiersza o Żychlinie.


Uczestnicy gry podchodzili do zabawy z entuzjazmem. I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie w składzie: Sylwia Kaczmarek, Aleksander Furman, Wiktoria Czubińska i Patryk Czubiński. Kolejne dwie drużyny osiągnęły taką samą ilość punktów, o zajętym miejscu zdecydował czas pokonania trasy. Na II miejscu uplasowała się pierwsza drużyna Szkoły Podstawowej w Grabowie: Izabela Lewandowska, Karolina Ziółkowska, Patryk Kłys, Kaczmarek Hubert, a na III miejscu druga drużyna z tej samej szkoły w składzie: Martyna Orzechowska, Aleksandra Ćwiek, Natalia Lisiecka, Kacper Witkowski i Filip Kostusiak. W zabawie uczestniczyła także rodzina Zomerfeldów, która zajęła IV miejsce ze stratą jednego punktu do poprzednich dwu miejsc, rodzina Głuszczów, która wystartowała na trasę z psim pupilem i pięcioosobowa grupa podwórkowa chłopców.


Gra trwała około 2 godzin. Na zwycięzców gry czekały atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Urząd Gminy, TMHŻ i Marcina Maciejewskiego z firmy Budimpex, które wręczał burmistrz Grzegorz Ambroziak, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety i słodycze. Każda drużyna została sfotografowana, by jej uczestnicy mieli pamiątkowe zdjęcie, gdyż członkowie TMHŻ i młodzieżowi sympatycy wystąpili w strojach historycznych, wypożyczonych z Teatru Dramatycznego w Płocku.


Udział w grze miejskiej umożliwił dzieciom i młodzieży kształtowanie własnej tożsamości poprzez identyfikację z miejscem zamieszkania i jego historią, powiększenie wiedzy oraz umiejętności oraz zachęcił uczestników do aktywności fizycznej. Była to również atrakcja dla tych, którzy nie wyjechali z miasta na majówkę.


Bardzo dziękujemy naszym młodzieżowym sympatykom: Małgosi Gajdzie, Oli Jagniątkowskiej, Julce Stuldych, Marcinowi Jagniątkowskiemu i Marcelowi Stuldychowi za pomoc w przeprowadzeniu gry, a jej uczestnikom za udział w niej.


Projekt „Gra Miejska TMHŻ" jest częścią zadania „Historia Wojenna", realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, a finansowanego w ramach grantu Urzędu Gminy w Żychlinie.

Zobacz także

EtnoPuls – z północy na południe łódzkie…

[ZDJĘCIA] Nagrodzeni nauczyciele szkół i…

Wybory do Sejmu: Jak głosowano w naszym …

[ZDJĘCIA + WIDEO] Cezary Olejniczak popi…

[ZDJĘCIA] Dzisiejsze zwycięstwo KS Kutno…

[WIDEO] Senator Przemysław Błaszczyk pre…

Nerwowa końcówka meczu przy Kościuszki. …

Wyszedł z Domu Pomocy Społecznej i zagin…

[ZDJĘCIA] W Starostwie Powiatowym w Kutn…

Zbliża się Bieg im. Agaty Matejczuk. Wys…

[ZDJĘCIA] W Kutnie powstanie stacja łado…

KS Kutno: Po trzy punkty! "Jedynka…

Zemsta w nowej odsłonie Kutnowskiej Amat…

RSM Pionier - Ogłoszenia

Dachowanie osobówki na autostradzie. Na …

[WIDEO + ZDJĘCIA] Wypadek w Kajewie, cię…

WAŻNE: Koszmarny wypadek w Kajewie. Trwa…

Stand-up Comedy Show w Kutnie. Wystąpi R…