"Kutno z pasją". Za nami spotkanie z Andrzejem Moraczewskim

Spotkanie z Andrzejem Moraczewskim w ramach Kutno z pasją we wtorkowy wieczór otworzyło kulturalną ofertę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie na rok 2020. Gość wieczoru to z zawodu nauczyciel , z pasji zajmuje się działalnością artystyczną - rzeźbi , maluje , pisze wiersze , muzykę oraz teksty piosenek. Śpiewa i gra na gitarze , saksofonie altowym , skrzypcach oraz flecie prostym- prawdziwy człowiek orkiestra. Jak powiedział sam o sobie: muzyką nasiąkał w domu, a potem w wojskowej orkiestrze.


W 2005 r. za "wszechstronną i oryginalną twórczość artystyczną" otrzymał Nagrodę Starosty Kutnowskiego . Jako laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego " O liść konwalii " organizowanego przez Dom Muz w Toruniu , w 2009 r. wydał w wyd. Nowy Świat w Warszawie debiutancki tom poezji zatytułowany " Jeśli widziałeś człowieka " . W 2015 dziennikarka Polskiego Radia Hanna Bogoryja Zakrzewska przygotowała o nim reportaż pt. " Obok nas " odtworzony kilkakrotnie w pierwszym i trzecim programie Polskiego Radia .

Ponadto, na przestrzeni ponad dwudziestu lat jego prace plastyczne prezentowane były na wystawach min. w Kutnie [KDK ,MiPBP , Biblioteka Pedagogiczna oraz Muzeum Regionalne], w Muzeum Regionalnym w Łowiczu, w Domu Kultury w Legionowie, w Bielańskim Ośrodku Kultury , kilka rzeźb w kamieniu w tzw. "Królikarni" na terenie Łazienek Królewskich, instalacja "Kapliczka powstańcza" brała udział w wystawie pokonkursowej w podziemiach Kościoła Trzech Krzyży w Warszawie - następnie została przekazana w darze dla organizującego się Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego prace można było zobaczyć jeszcze w wielu innych miejscach związanych ze sztuka i kulturą. Kilka z nich towarzyszyło artyście również podczas spotkania w bibliotece komponując się z przygotowanym programem artystycznym, w którym znalazły się wiersze z tomiku "Jeśli widziałeś człowieka" i czekającego na wydanie tomiku „Spacer po lesie", na którego wydanie, autor poszukuje środków. Wśród nich były: "Dzikie konie" „Beton", "Spotkanie z poetą", "Wiersz o miłości", „Zaklinanie śmierci", „Niedopasowanie".Wieczór jednak zdominowały piosenki autorstwa Andrzeja Moraczewskiego i w jego wykonaniu. Mogliśmy wysłuchać m.in. "Zmienny świat", „Schody", „Ballada polska","Milczenie gwiazd", „Miłość i róże", „Moja miłość", „Nie zamykajcie nieba aniołom", „Dolina dzikich koni", "Pomiędzy bielą a czerwienią".


Przedstawione utwory wprowadziły wszystkich w nastrój zadumy i refleksji. Sam artysta swoją twórczość skomentował, że nigdy nie chciał w pisaniu popaść w banał i na tyle jest to jego pisanie cenne, na ile nie ma w nim banału. Na zakończenie wieczoru gość otrzymał gromkie brawa i słowa podziękowania za poetycką wrażliwość. Wszyscy uczestnicy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Zobacz także

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

[ZDJĘCIA] Dzień Języka Ojczystego w Szko…

Wykorzystywał seksualnie swoją niepełnos…

Pan Sylwester potrzebuje pomocy. Rodzina…

W bazylii sprzedawanej w Netto wykryto b…

Wypadek w gminie Krzyżanów, auto wypadło…

Justyna Szafran wystąpi w Centrum Teatru…

Piosenka literacka w folkowych brzmienia…

Kutno ponownie eksploduje kolorami. Pozn…

Zaginął podopieczny Domu Pomocy Społeczn…

Akcja strażaków w Bedlnie. Zderzyły się …

Za nami I Mistrzostwa Krośniewic w Wycis…

"Piękna nasza Polska cała i niech t…

Gmina Kutno realizowała projekt podniesi…

Trwa cykl spotkań "Kutno z pasją…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

Miniony rok obfitował w wiele istotnych …

Walentynki w Szkole Podstawowej we Wrocz…