Nowe drogi, mieszkania komunalne, środki transportu. O kutnowskich inwestycjach rozmawiamy z Prezydentem Jackiem Boczkają

Dodane przez EKU24.net

W nowym roku Miasto Róż czeka szereg wyzwań i ogrom pracy związanych z licznymi inwestycjami, jakie zaplanował magistrat. Nowe drogi, mieszkania komunalne, środki transportu oraz diametralna przebudowa centrum Kutna to tylko część projektów, które będą realizowane w naszym mieście.


W bieżącej kadencji samorządowej Miasto Kutno pozyskało ponad 70 milionów złotych z funduszy unijnych na dofinansowanie projektów inwestycyjnych. Łącznie wartość dotowanych inwestycji przekracza 100 milionów złotych. Poprawią one nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność Kutna i będą służyć mieszkańcom przez długie lata. O nowych inwestycjach mówi Jacek Boczkaja - zastępca Prezydenta Miasta.


Panie Prezydencie, w nadchodzącym roku czeka nas szereg inwestycji. Wśród nich sztandarowe projekty: odbudowa Pałacu Saskiego, Zielona Oś Miasta czy remont Biblioteki oraz rewitalizacja centrum miasta. Który z tych projektów, według Pana oceny, ma kluczowe znaczenie?


- Wszystkie są ogromnie ważne i mają dla nas bardzo duże znaczenie. W mojej ocenie najważniejszą z nich jest przebudowa Pałacu Saskiego, który po spaleniu w 2003 roku odzyska wreszcie swoją świetność. Drugą taką inwestycją jest rewitalizacja najstarszej części miasta, czyli przebudowa Placu Wolności i Rynku Zduńskiego oraz remont willi dr Troczewskiego. Dla poprawy bazy turystycznej i rekreacyjnej miasta ważna jest tzw. Zielona Oś Miasta, a wisienką na torcie jest remont Biblioteki.


Jak wyglądać będzie sprawa inwestycji mieszkaniowych w Kutnie? Czy mniej zasobni mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie ze strony władz i czy powstaną nowe mieszkania socjalne?


- Jeśli chodzi o kwestie mieszkaniowe, to poruszamy się w kilku tematach. Trzeba tu zaznaczyć, że żadne miasto nigdy nie rozwiąże 100% problemów z tym związanych. Każda gmina, zgodnie z ustawą, ma zabezpieczyć mieszkania dla mniej zasobnej części mieszkańców, co naturalnie czynimy. Oprócz tego uczestniczymy w programie Mieszkanie+, w ramach którego nasza spółka - TBS, buduje mieszkania przy ulicy Siemieradzkiego. Oprócz tego rozpoczniemy odbudowę kamienicy przy Sienkiewicza 9.


Niebawem ruszy również projekt mieszkań wspomaganych na Majdanach.


- Adaptacja budynku przy ul. Majdany 1 pozwoli na utworzenie 22 mieszkań wspomaganych i treningowych dla 32 osób. Lokale będą przeznaczone dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Mieszkania wspomagane są formą pomocy przygotowującą osoby tam przebywające pod opieką specjalistów do prowadzenia samodzielnego życia w społeczności lokalnej.


Ważną sprawą dla mieszkańców jest również zjawisko smogu. Jak miasto radzi sobie z tym problemem?


- Całkiem dobrze, w Kutnie to groźne zjawisko praktycznie nie występuje. Na naszej stronie internetowej za pośrednictwem aplikacji można monitorować stan powietrza, który praktycznie jest zawsze dobry. Miasto konsekwentnie od lat realizuje politykę wymiany kotłowni i modernizacji sieci ciepłowniczej. Oprócz tego propagujemy ideę podłączania się do sieci miejskiej i wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Miasto dotuje takie wymiany, w zeszłym roku było ich blisko dziewięćdziesiąt. W tym roku również mamy zabezpieczone w budżecie środki na ten cel. Efektem tych działań jest niskie zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście i którego stan corocznie ulega poprawie.


Panie Prezydencie, kutnowskie drogi od lat przechodzą gruntowną modernizację. Które z traktów będą przebudowywane w najbliższych latach? Ze względu na pana zamiłowanie do jazdy na rowerze, nie sposób też nie zapytać o ścieżki rowerowe. Jak wygląda ich stan w Mieście Róż ?


- Stan dróg w Kutnie ogólnie uważamy za dobry, co nie oznacza, że popadamy w samozachwyt i spoczywamy na laurach. Obecnie trwają prace na ulicy Krzywej. Następne w kolejce do tegorocznych remontów są ulice: Morcinka i Chopina. Trwa przebudowa Peowiackiej. Planowane są budowy Przechodniej i Gliszczyńskiego, Filipowicza z Gruszczyńskiego i Wituszyńskiego. W planach jest budowa ulicy Kukułczej, stanowiącej dojazd do powstającego hospicjum, czy też modernizacja Matejki i Pogodnej. Jak widać, planujemy dużo prac związanych z drogami, ale w tej dziedzinie zawsze będzie pełno roboty. Mam nadzieję, że użytkownicy dróg docenią nasze starania i wykażą wyrozumiałość w czasie trwania prac. Co do ścieżek rowerowych. Tam gdzie jest możliwość ich budowy będą powstawały. Myślę, że za 2-3 lata będzie to spójny system bezpiecznych dróg rowerowych w naszym mieście, łączący wszystkie jego dzielnice.


Władzom miasta życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku oraz pomyślności i wytrwałości w realizacji zamierzonych celów.

Zobacz także

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…

Ogłoszenie - RSM Pionier

[ZDJĘCIA] Nocny pożar w Wojszycach. Stra…

Nie sprawca, a pokrzywdzony w wypadku by…

Fundusze na kulturę, czyli Bardzo Młoda …

[ZDJĘCIA] Konkurs "Zieleń w mieście…

UWAGA: Jest praca! Animex poszukuje nowy…

[ZDJĘCIA] "Zakątek Misia Wojtka…

Wypadek na Oporowskiej w Kutnie. Pięć ro…

Blues w Kutnie podczas Walentynek. Już j…

Wypadek na Sklęczkowskiej. Trzy rozbite …

Dzisiaj kolejne zorganizowane działania …

[ZDJĘCIA] Zobacz, jak wygląda aktualny s…

[ZDJĘCIA] Zakończenie Powiatowego Testu …

[ZDJĘCIA] W Starostwie Powiatowym trwa k…

Zawodnicy "Dziewiątki" Kutno r…

W marcu 48. Premiera Grupy Teatralnej …

Krok od tragedii! Wyrwane przez wiatr dr…