Kutnianin zdobył Puchar Marszałka Grzegorza Schreibera. Rafał Kanas pojedzie na wycieczkę do Francji!

Dodane przez EKU24.net

​Rafał Kanas, reprezentant Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie zdobył mistrzostwo województwa łódzkiego w rozegranym w Ciechocinku finale Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć".

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku był miejscem finałowej rywalizacji 5. edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć". Natomiast tematem przewodnim były „Dzieje II Rzeczypospolitej".

- Każdy finał ma inną lokalizację, nawiązującą do tematyki konkursowej – powiedział Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego, z którego inicjatywy pięć lat temu wystartował Festiwal Historyczny „Tradycja i Pamięć". – W tej edycji spotkaliśmy się w dworku zbudowanym w 1932 r. Ignacy Mościcki będąc na kuracji w Ciechocinku, był nim tak zachwycony, że zapragnął zbudowania tu letniej rezydencji.

Tradycyjnie uczniowie zmierzyli się w turnieju wiedzy. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych mistrzem województwa łódzkiego został Rafał Kanas (op. Iwona Smolińska) z Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie, który zdobył Puchar Marszałka, wycieczkę do Francji i kartę prezentową Empik o wartości 300 zł. Czwarty w Łódzkiem był inny kutnianin - Michał Olesiński z II LO im. Jana Kasprowicza.

Do Kutna pojechały dwa Puchary Marszałka, bowiem w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych i gimnazjalnych najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Ostrowach. Reprezentantka tej placówki, Justyna Jabłonkowska (op. Renata Tokarska) została natomiast mistrzynią powiatu kutnowskiego.

Podczas finału Stowarzyszenie Historyczne 37. Pułk zaprezentowało umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza polskiego w 1939 r., a na zakończenie uczestnicy zjedli posiłek w kuchni polowej.