220 mln na modernizację linii kolejowej między Łodzią Kaliską, a Zgierzem. Skorzysta także Kutno

Dodane przez EKU24.net

Podpisanie umowy na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz odbyło się w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na projekt i remont linii. Inwestycja za 220 mln zł finansowana jest z budżetu.

Dzięki pracom na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz przejazdy pociągów w Łódzkim Węźle Kolejowym będą krótsze, obsługa na peronach wygodniejsza, a poziom bezpieczeństwa wyższy.

W wydarzeniu wzięli udział: wojewoda łódzki Zbigniew Rau, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Arnold Bresch oraz parlamentarzyści ziemi łódzkiej: Waldemar Buda i Marek Matuszewski.

- Podpisanie tej umowy pozwala spojrzeć na modernizację kolei z perspektywy łączenia łódzkiej aglomeracji z mniejszymi ośrodkami regionalnymi. Kilka miesięcy temu została podpisana podobna umowa dotycząca ulepszenia odcinka między Łodzią, a Kutnem. Wcześniej zbliżone usprawnienie infrastruktury kolejowej zaparafowano między Łodzią, a Zduńską Wolą. Każdy zdaje sobie sprawę jak bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego i społecznego naszego województwa są to decyzje – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Wicemarszałek Zbigniew Ziemba podkreślił: - Pan marszałek Grzegorz Schreiber zabiega, by ten kierunek, który jest realizowany poprzez współpracę pomiędzy instytucjami państwowymi i instytucjami samorządowymi, był realizowany. Województwo łódzkie jest silne i będzie silnym potencjałem, nie tylko miasta Łodzi jako stolicy regionu, ale także terenów poza aglomeracją łódzką. Efekty realizacji podpisanej dziś umowy z pewnością przełożą się na lepszą jakość życia mieszkańców województwa łódzkiego, co w perspektywie zmniejszy czynniki depopulacji województwa łódzkiego.

Członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Arnold Bresch podkreślił: - Odcinek między Łodzią Kaliską, a Zgierzem to bardzo ważny element z punktu widzenia życia aglomeracji i województwa łódzkiego, ale też bardzo istotny odcinek dla obsługi ruchu międzyregionalnego w Polsce. Jest to wyjazd w kierunku północnym oraz wyjazd w kierunku miasta Poznania. Te prace, które dzisiaj rozpoczynamy, są finansowane czysto z budżetu państwa – decyzją Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Finansów 220 mln złotych jest przekazanych na polską infrastrukturę w województwie łódzkim.

- Z punktu widzenia podróżnego - który jest naszym głównym klientem - mamy za zadanie przebudować dwie bardzo ważne stacje: Zgierz i Łódź Żabieniec. Zgierz będzie budowany od nowa: powstaną trzy nowe perony, dojście pod torami, wybudujemy nowe rozjazdy, zbudujemy nowy system sterowania ruchem kolejowym – zaznaczył Arnold Bresch i dodał: - Ten projekt jest ściśle związany z budową linii pod Łodzią. Prace w węźle łódzkim są skoordynowane.

Linia Łódź – Kutno łączy aglomerację łódzką z magistralą Warszawa – Poznań. Obecnie pomiędzy Łodzią Kaliską i Zgierzem pociągi jadą 90 km/h. Po zakończeniu prac składy pasażerskie przyspieszą do 120 km/h a towarowe do 100 km/h.

Dla podróżnych przewidziane są nowe wyższe perony na stacjach Łódź Żabieniec i Zgierz. Będą wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne, system oznakowania dotykowego oraz stojaki rowerowe. Na stacji Zgierz powstanie nowe przejście podziemnie, natomiast na stacji Łódź Żabieniec zostanie poddane naprawie głównej. Oba obiekty będą wyposażone w windy dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Dodatkowo obok stacji Zgierz na ulicy Długiej powstanie chodnik pod wiaduktem kolejowym.

Na całej trasie wymienione zostaną tory i sieć trakcyjna. Inwestycja obejmuje m.in. 5 peronów, 24 km torów, 43 rozjazdy, 3 mosty, 3 wiadukty. Wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego przyniesie modernizacja 5 przejazdów kolejowo-drogowych. Przejazd na ul. Owsianej w Łodzi otrzyma automatyczną sygnalizację świetlno-dźwiękową oraz lepsze oświetlenie.

Projekt zostanie zrealizowany w latach 2019-2022. Prace budowlane ruszą w 2020 roku. Wartość podpisanej umowy to 219 225 163,91 zł netto. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetowych przez konsorcjum firm Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu, E=R=G Polska, Alusta oraz Ate.

Zadanie pn. „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz od km 56,773 do km 66,664 linii kolejowej nr 15 i od km 12,980 do km 14,204 linii kolejowej nr 16" realizowane jest w ramach projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno".

W ramach prac na linii Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno zostaną wykonane również prace na odcinkach Zgierz – Ozorków, Ozorków – Łęczyca oraz Łęczyca – Kutno. Pierwszy planowany do realizacji jest odcinek Łódź Kaliska – Zgierz. W następnej kolejności rozpoczną się roboty równolegle na dwóch odcinkach Zgierz – Ozorków i Ozorków – Łęczyca. Ostatnim etapem będzie przebudowa odcinka Łęczyca – Kutno. Trasa Łódź Kaliska - Kutno ma być przebudowana do końca 2023 roku.


info: Łódzki Urząd Wojewódzki

Zobacz także

Zapraszamy na Wigilię Miejską przed Ratu…

Kutnowski Szpital Samorządowy wśród najb…

37. rocznica wprowadzenia stanu wojenneg…

Dwa zwycięstwa Kadetów KKS Pro-Basket Ga…

Wypadek w Sójkach. BMW dachowało, "…

Aktualizacja: Pożar budynku i samochodu …

[PILNE] Płonie dom w Grabkowie. Pięć zas…

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

Informacja o planowanej nowej inwestycji…

Młodziczki KKS Pro-Basket APP Intenso Ku…

Awaria magistrali ciepłowniczej! Jest ko…

[ZDJĘCIA] Rozpoznajesz tę osobę? Policja…

Okradł sklep i zaatakował ochroniarza, w…

WAŻNE: Kłęby dymu i duże zagrożenie. Wsz…

Zmiany kadrowe w kutnowskim klubie. Kogo…

[ZDJĘCIA] Żołnierze i strażacy z Kutna p…

Dołącz do kutnowskiego Sztabu WOŚP. W po…

Młodzicy KKS Pro-Basket Kutno rozegrali …