3 czerwca zapraszamy na wernisaż do CTMiT

3 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż, połączony ze spotkaniem z autorem, wystawy fotograficznej 'PORTRET ZE ŚWIATA" autorstwa Edwarda Grzegorza Funke z Koszalina.


Stara kobieta z cygarem, mężczyzna karmiący koty, strażnicy odpoczywający w cieniu świątyni...


Pozornie od siebie odległe osoby, wyrwane z miejsca przez kadr i odpowiedni moment, a jednak mające tak wiele ze sobą wspólnego. Wspólnego, ponieważ są to portrety głęboko osadzone w swojej kulturze, które tak dużo mówią o miejscu i czasie.


Portrety, które na przekór wszechogarniającej dominacji medialnej estetyki, pozostają niezmanipulowanym obrazem zwykłego człowieka.


W sposób szczególny i właściwy dla siebie Edward Grzegorz Funke dokonuje intelektualnej syntezy i niezwykle wyraźnie pozwala nam doświadczyć własnej obecności w przestrzeni króra, dla większości z nas jest niedostępna i nieodkryta.


I chociaż sama podróż, w miejsca kulturowo egzotyczne, jest w wyobrażeniu czymś banalnym i osiągalnym, to jednak trzeba mieć w sobie ogromy ładunek empatii oraz wrażliwości, aby spojrzeć drugiemu człowiekowi prosto w oczy. I jest to przestrzeń, w której Edward Grzegorz Funke porusza się z wyrafinowaną finezją i łatwością, właściwą dla osób obdarzonych darem,który pozwala w odpowiednim momencie uchwycić to, co głęboko w duszy gra... starej kobiecie z cygarem, mężczyźnie karmiącemu koty, strażnikom odpoczywającym w cieniu świątyni.


Fabryka Styropianu ARBET, jako współorganizator wystawy, ma zaszczyt zaprezentować Państwu dorobek fotograficzny Edwarda Grzegorza Funke w kolejnej odsłonie z cyklu „Portret Świata".


Jako osoby z firmy, która na co dzień porusza się zdecydowanie bardziej w świecie materii niż ducha, mamy pełną świadomość, że kultura jest wartością z której czerpiemy i korzystamy wszyscy. I chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak głęboko dociera oraz jak mocny jest ten ślad, to jednak każdy z nas nosi w sobie jej indywidualny portret. Dlatego idea, ARBET z Kulturą, była, jest i będzie nam bardzo bliska.

Edward Grzegorz Funke, urodził się 18.06.1944 roku w Swisłoczy . Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku.Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych, fotograf, dydaktyk,podróżnik. Od 1990 roku współwłaściciel Fabryki Styropianu „ARBET" Sp.j. Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka". Zadebiutował w 1967 roku indywidualną wystawą „Zimowe refleksje" w studenckiej galerii „Artema". Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Foto klubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców .

Od kilkunastu lat razem z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata",odwiedzili sześć kontynentów,z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich , prezentowanych ponad 70 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych. W swoim dorobku ma kalendarze autorskie na 2005, 2008, 2012, 2013 , 2014, 2016, 2017 rok , kilka wydawnictw multimedialnych z odbytych wypraw . W 2010 roku dwukrotnaokładka magazynu „FOTO". Jego fotografiami zostały zilustrowane także dwa tomiki wierszy Krzysztofa J. Lesińskiego. W 2014 roku wydał album pt . „Moja podróż – przez sześć kontynentów do Swisłoczy". Ponadto artysta współpracuje z wydawnictwem Kamera , Agencją Zegart, Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja „Ty i Ja" oraz „Szkołą Życia" w Wandzinie.

Jego prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Historyczno-Przyrodniczym w Swisłoczy na Białorusi, Muzeum Okręgowym w Lesznie, Muzeum Podróżników im. Tonyego Halika oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, Galerii Domu Miłosierdzia w Koszalinie, Technikum Łączności w Gdańsku,oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą .

Od 1 maja 2004 roku prowadzi Autorską Galerię Fotografii ,w której odbyło się 30 wernisaży.

W roku 2009 założy łw Koszalinie Bałtycką Szkołę Fotografii.

Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, dwukrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, medalem Ludzie dla Ludzi Stowarzyszenia Solidarni Plus, Koszalińskim Orłem 2011 za promocję Koszalina na świecie i świata w Koszalinie oraz medalem Ignacego Jana Paderewskiego za wybitne działania kulturalne w zakresie fotografii dokumentalnej, przyznanym na wniosek Stowarzyszenia Inżynierów Polskich „Polonia Technica" USA. W 2012 roku otrzymał nagrodę „Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, natomiast w 2014 roku medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis ,Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej . W grudniu 2016 roku w uznaniu zasług dla rozwoju Miasta Koszalina otrzymał Medal „Za zasługi dla Koszalina". Od trzech kadencji jest przewodniczącym Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina, a od 2014 roku jest członkiem Rady Muzeum w Koszalinie.

Zobacz także

Akcja przy ulicy Lelewela! Bus zderzył s…

[WIDEO] Zespół Szkół Nr 4 w Kutnie-Azora…

Targi Rolne "W sercu Polski" j…

Pożar domu w Gołębiewie Starym. W akcji …

Akcja gaśnicza przy ulicy Granicznej - t…

Już w niedzielę Festyn Świętojański w Or…

Wypadek w powiecie kutnowskim. Potrącony…

Zbliża się XI Festyn na ludowo w Mieście…

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

[WIDEO] Trzy pytania do... Małgorzaty Ko…

Przedstawiciele Miasta Róż zdominowali p…

"Miska wody dla Twojego pupila…

[ZDJĘCIA] Niezwykła podróż w czasie. Ucz…

Groźny wypadek na autostradzie A1. Zderz…

[WIDEO] Zamordował 10-letnią dziewczynkę…

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

[ZDJĘCIA] Walczyli o Puchar Prezesa Koła…

Krok od tragedii: bójka w Parku Traugutt…