Biało-Czerwone Wianki Dworskie w Dobrzelinie

Dodane przez Urząd Gminy Żychlin

W tym roku czerwcowa inicjatywa, która corocznie odbywa się w parku dworskim w Dobrzelinie na cześć powitania lata, miała miejsce w sobotnie popołudnie w dniu 23 czerwca 2018 r.


Tym razem przedsięwzięcie miało nieco odmienny charakter. Tegoroczne „Biało-czerwone Wianki Dworskie" zostały wpisane w kalendarz przedsięwzięć organizowanych przez Powiat Kutnowski w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i objęte Honorowym Patronatem Starosty Kutnowskiego – Pana Krzysztofa Debicha. Głównym przesłaniem był wymiar narodowy, związany z obchodami tego jubileuszu.


W tym roku prowadzącymi i czuwającymi nad oprawą merytoryczną i organizacyjną były Beata Łysak i Ewa Wypych – przedstawicielki organizatorów: Fundacji Dworu Dobrzelin i Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.


Sobotnie popołudnie minęło pod znakiem trzech jubileuszy: 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę; 200 – lecia powstania dworu w Dobrzelinie oraz 5 – tej rocznicy Wianków Dworskich w Dobrzelinie.


W ramach promocji młodych talentów dwa utwory na skrzypcach zaprezentowała przystrojona w biało-czerwony wianek, utalentowana Kaya Kotarska.


Do konkursu na taniec narodowy zgłosiły się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie i Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej z Grabowa. To właśnie uczniowie z tych dwóch szkół wywalczyli ex aequo pierwsze miejsce. Jako nagrody dla ww. szkół, na ręce opiekunek obu grup tanecznych, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez Powiat Kutnowski OzoBoty, służące do nauki kodowania i programowania.


Ciekawą atrakcją dla uczestników była nieodpłatna możliwość przejechania się po parku starodawną bryczką, zaprzężoną w 2 konie, którą powoził pan Mirosław Laska.


W konkursie na pieśń narodową I miejsce zajęła Michalina Śmigielska za wykonanie „ Jak długo na Wawelu", II miejsce zajęła Zosia Cieniewska ( śpiewała Witaj Zosieńko), III miejsce za grupowe wykonanie Marsza Pierwszej Brygady zajęli: Filip Bartkiewicz, Klaudia Piątkowska, Roksana Trojanowska. Pozostali uczestnicy tego konkursu zostali wyróżnieni : Wiktoria Lewaniak, Lena Mikołajczyk i Dominika Wolińska (razem śpiewali „Piechotę"); Blanka Stępniak (Czy jest coś piękniejszego); Natasza Bałazy ( Jesteśmy Polką i Polakiem).


Uczestnikom, którzy zgłosili się do wspólnego śpiewania przy rozpalonym ognisku Legionistów rozdano Śpiewniki Pieśni Patriotycznych i razem odśpiewano kilka najbardziej znanych pieśni (m. in. Rozkwitały Pąki Białych Róż i Pieśń Legionów). Następnie odbyło się rzucanie wianków na wodę.


Pan Tadeusz Kafarski przygrywał na harmonijce ustnej, Żychliński Dom Kultury zadbał o nagłośnienie i malował dzieciom twarze; TMHŻ miało swoje stoisko historyczne z konkursem historycznym w postaci rozwiązywania krzyżówek, które reprezentowała pani Anna Wrzesińska; pan Ryszard Zimny przy pomocy lunety pokazywał uczestnikom kratery na księżycu; pan Zbigniew Lewy przygotował jak co roku ekspozycję malarstwa a pani Maria Rybicka udzielała porad medycznych. Koło gospodyń wiejskich ze Śleszyna prezentowało specjały kulinarne i artystyczne regionu, a dla odważnych bez lęku wysokości była do dyspozycji ścianka wspinaczkowa. Fundacja Dworu Dobrzelin miała także swoje stoisko z ulotkami na temat historii Dobrzelina i dworu, który w tym roku obchodzi 200 rocznicę swojego powstania oraz publikacjami na temat dworów polskich. Skakanka zaprezentowała kilka swoich ulubionych tańców i zajęła się wyplataniem wianków.


Na zakończenie chętni uczestnicy Biało-czerwonych Wianków Dworskich odtańczyli wspólnie poloneza. Urząd Gminy Żychlin na Biało-Czerwonych Wiankach Dworskich reprezentował Burmistrz – Grzegorz Ambroziak i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie –Elżbieta Tarnowska, którzy również przyłączyli się do finałowego poloneza.


Ostatnim punktem programu była potańcówka przed dworem a nad całością oprawy muzycznej czuwał pan Piotr Jagiełło z solistką panią Ewą Olszewską.


Uczestnikom nalepiano na ubrania nalepki z hasłami podkreślającymi dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Było dużo akcentów narodowych: powiewały biało-czerwone flagi i te kolory dominowały w strojach uczestników. Był też pan Gunther Fuchs w oryginalnym mundurze pruskim, z którym się chętnie fotografowano.


Oprócz nagród rzeczowych dla zwycięzców w konkursach, Powiat Kutnowski ufundował dla uczestników inicjatywy pyszną grochówkę, która cieszyła się ogromnym powodzeniem ze względu na chłodną aurę.


Mimo kapryśnej pogody jesteśmy bardzo zadowoleni ze wspólnego spotkania, zabawy i celebrowania przypadających jubileuszy.

Beata Łysak
Fundacja Dworu Dobrzelin

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Piękny jubileusz mieszkańców g…

W Krośniewicach odbędzie się Sylwestrowy…

Koszykarscy trzecioligowcy z Kutna rozpo…

Spędź ferie zimowe z Żychlińskim Domem K…

Święto Piłki Nożnej w Bedlnie. Za nami T…

ŁKA uruchamia nową trasę. Od 15 grudnia …

[ZDJĘCIA] Pierwsi członkowie „Nudzimisio…

Moto-Mikołaje z kutnowską policją dla dz…

[ZDJĘCIA] Kiermasz świąteczny oraz urocz…

[ZDJĘCIA] Za nami Mikołajki dla najmłods…

[ZDJĘCIA] Jednodniowa Burmistrz Gminy Ży…

Uwaga kierowcy! Jutro duże działania pol…

[ZDJĘCIA] Kreatywni mogą więcej – Dni K…

Zimowa aura i niskie temperatury. Pomóżm…

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Pożar w Żychlinie. Spalił się blaszany g…

Wypadek na autostradzie A1, osobówka roz…

[ZDJĘCIA] Kolejne nowe autobusy MZK Kutn…