Handel online: czy kupno i sprzedaż w Internecie są opłacalne?

Dodane przez EKU24.net

Handel w Internecie kwitnie i to od wielu lat – sklepów internetowych jest mnóstwo, do tego indywidualne osoby sprzedają prywatnie używane czy nowe przedmioty, które nie są im potrzebne. Gros osób decyduje się na zakupy w sieci, bo to wygodne i szybkie transakcje, a asortyment jest niczym nieograniczony. W Internecie można też z powodzeniem inwestować środki.


Inwestowanie w Internecie

W Internecie jest kilka opcji inwestowania pieniędzy, które mogą okazać się bardziej opłacalne niż np. odkładanie środków na lokatach bankowych, które są teraz bardzo nisko oprocentowane. Spróbuj np.:

  • Inwestować w akcje poprzez domy maklerskie online,
  • Inwestować w obligacje, kupując je w Internecie,
  • Inwestować w fundusze inwestycyjne zarówno poprzez banki, jak i specjalne platformy oferujące tego typu usługi,
  • Inwestować na rynku Forex oraz CFD, czyli w waluty oraz kontrakty walutowe wykorzystujące różnice w kursach walut – za pośrednictwem np. brokerów online. Jednym z nich jest BdSwiss istniejący od 2012 roku. Poznaj opinie o brokerze BdSwiss i dowiedz się, czy warto z nim współpracować.


Kupno i sprzedaż rzeczy używanych w sieci
Dawniej chodziło się na hale targowe, giełdy samochodowe czy targi staroci. Teraz można znaleźć używane przedmioty każdego rodzaju w sieci. Strony z aukcjami jak np. Allegro czy z ogłoszeniami drobnymi jak Olx.pl lub Gumtree.pl oferują możliwość zarejestrowania się dla każdego, kto chce sprzedać jakąkolwiek rzecz, czy to nową, czy używaną. Nie trzeba w tym celu zakładać firmy etc. – jeśli nie dokonuje się zakupów oraz sprzedaży hurtowo, a jedynie detalicznie.


Osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT nie muszą opłacać nawet podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli nabyty towar nie jest wart więcej niż 1000 zł. Wśród używanych przedmiotów na akcjach lub takich swoistych internetowych tablicach z ogłoszeniami trafić można czasem na prawdziwe perełki – przedmioty rzadkie, unikatowe czy wartościowe oraz te w okazyjnych cenach. To, co dla jednej osoby jest zbędne, dla innej może się okazać bardzo cennym, poszukiwanym przedmiotem. Kupujący znajduje to, czego szuka, a sprzedający zarobi parę groszy. Wystawiając na aukcję czy sprzedaż za stałą kwotę przedmioty nieużywane, czasem nieźle można dorobić.


Kupno rzeczy nowych w sieci
W Internecie bez problemu dostaniesz też nowe przedmioty prosto od producenta czy sprzedawcy. Sklepy stacjonarne obecnie oferują wersje internetowe – trudno już wyobrazić sobie by jakiś duży koncern albo sieć sklepów, jak np. Zaraz dla ubrań czy Empik dla towarów związanych z szeroko pojętą kulturą, nie miał sklepu online. Do tego oczywiście istnieją sklepy tylko online, nie mające odpowiednika w fizycznej lokalizacji. Co Polacy lubią najchętniej kupować w sieci?. Według danych za rok 2017:

  • akcesoria, dodatki oraz odzież – 73% ankietowanych,
  • książki, płyty i filmy – 70% badanych,
  • sprzęt AGD i RTV – 58% ankietowanych.


Problemy z transakcjami w Internecie
Niestety transakcje w Internecie nie zawsze są udane. Kupno w Internecie jest obarczone jeszcze większym ryzykiem niż handel stacjonarnie, gdyż nie ma się bezpośrednio kontaktu ze sprzedawcą i nie można sprawdzić towaru przed zakupem. Europejskie Centrum Konsumenckie informuje, że najczęściej skargi dotyczące zakupów online są w kwestiach:

  • braku lub opóźnienia dostawy – to aż 40% skarg
  • dostarczenie produktu wadliwego lub niezgodnego z zamówieniem – 30% skarg
  • nieuczciwych warunków umowy, np. odmowa przyjęcia zwrotu wadliwego towar – 13% skarg.


Sklep internetowy – czy to opłacalny biznes?
Sprzedaż pojedynczych sztuk na Olx.pl czy Allegro to dla ciebie za mało? Myślisz o otworzeniu sklepu internetowego i sprzedaży hurtowo? To dobry pomysł, o ile masz unikatowy produkt lub możliwość sprzedaży taniej rzeczy, na które jest popyt. W przypadku popularnych towarów – jak ubrania czy książki – trzeba dobrze przemyśleć sprawę, bo konkurencja jest spora. Z kolei handel przedmiotami zbyt unikatowymi, na które nie ma dużego popytu, nie przyniesie dużego zysku. Sklep internetowy nie generuje tylu kosztów, co stacjonarny, tym bardziej w opcji tzw. dropshippingu, w której to nie potrzeba mieć nawet magazynu na towary, bo zamówienie idzie prosto z hurtowni.


Autor: Ana L.

Zobacz także

Zapraszamy na Festiwal Piosenki Harcersk…

[WIDEO] Lider Porozumienia Gowina w okrę…

[ZDJĘCIA] Trwa przebudowa drogi Kutno - …

Ogłoszenie - RSM Pionier

[WIDEO + ZDJĘCIA] OSP Wola Kałkowa blisk…

Pożar samochodu dostawczego w Woli Racib…

Za nami pierwszy sparing rezerw KS. Kutn…

[ZDJĘCIA] Trwa Zimowy Challenge ze Stowa…

[ZDJĘCIA] "Filmowy zawrót głowy…

Kutno biegnie i maszeruje Tropem Wilczym…

[ZDJĘCIA] W Głogowcu upamiętnili 157. ro…

[AKTUALIZACJA] Awaria na Lodowisku Miejs…

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…

Ogłoszenie - RSM Pionier

[ZDJĘCIA] Nocny pożar w Wojszycach. Stra…

Nie sprawca, a pokrzywdzony w wypadku by…

Fundusze na kulturę, czyli Bardzo Młoda …

[ZDJĘCIA] Konkurs "Zieleń w mieście…