Jubileusz 600-lecia Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie

Dodane przez Urząd Gminy Żychlin

Wdzięczni Bogu w Trójcy Jedynemu i wielu dobrym ludziom za 600 lat parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie serdecznie zapraszamy na centralne uroczystości dziękczynne , które odbędą się w dniach 28 czerwca – 1 lipca br., a także pozostałe wydarzenia wpisane w ten wielki jubileusz. Szczegóły na plakatach informacyjnych oraz na stronie parafii www.zychlinparafia.pl.


Wzmianki o kościele w Żychlinie są obecne w dokumentach od początku XIV wieku. Wówczas obszar parafii stanowiło 17 wiosek. Kościół znajdował się na Starym Rynku (obecnie Plac Wolności). Administracyjnie parafia należała do archidiecezji gnieźnieńskiej. Według spisu z 1434 roku do parafii należało 4018 osób. Obecny kościół w 1772 r. zaczął budować szlachcic litewskiego pochodzenia Józef Antoni Sołłohub. Kiedy Żychlin w 1777 r. przeszedł w ręce Tomasza Tadeusza Pruszaka, ten dokończył budowę świątyni. Świątynia została konsekrowana 29 czerwca 1782 przez biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego (od 1784 ostatniego prymasa I Rzeczypospolitej, brata ostatniego króla Polski).


W XIX wieku kościół dzięki datkom parafian oraz rodzinie Pruszaków został rozbudowany. W 1828 zbudowano dzwonnice. W 1838 dobudowano zakrystię i prezbiterium.


W czasie I wojny światowej kościół nie ucierpiał, skradziono jedynie dzwony. W 1920 roku rozebrano wieżyczkę kościoła. Mieszkańcy Żychlina zapamiętali, że dokonali tego Niemcy, jednakże została ona zdjęta z powodu spróchniałych belek. Powróciła na dach kościoła dopiero po 60 latach, gdy 1979 roku dach z datków parafian został pokryty blachą miedzianą.


W czasach II wojny światowej od września do grudnia 1939 roku w kościele ulokowany był szpital wojskowy, do którego zwożono rannych żołnierzy w bitwie nad Bzurą. Po zajęciu Żychlina przez okupanta, Niemcy ze świątyni wywieźli księgi, stroje liturgiczne, sprzęty, podziurawili obrazy, chorągwie, zdewastowali i rozebrali ogrodzenie. W kościele urządzono magazyn na zboże. Ówczesny proboszcz Henryk Osiński został aresztowany w sierpniu 1940, a dwa lata później został zamordowany w komorze gazowej w Dachau.


W lutym 1945 roku świątynia znów została otwarta dla kultu. Dokonał tego nowy proboszcz ks. Remigiusz Dąbrowski. Przed proboszczem stało nie lada wyzwanie, wświątyni brakowało sprzętów, nie działały organy. Latem 1945r. odnaleziono i sprowadzono wywiezione przez Niemców księgi kancelaryjne. W 1948 we Włocławku odnaleziono najstarszy żychliński dzwon – „Piotr" (odlany w Żychlinie w folwarku Podwal w 1812 roku).


Powojenny proboszcz ks. Remigiusz Dąbrowski swoją funkcję sprawował do 1973 roku. Nowy proboszcz ks. Jan Sabak pełnił ją do grudnia 1978 roku, kiedy to nagle zmarł. Następnie proboszczem został ks. Franciszek Śliwonik, który był jednym z najdłużej sprawujących funkcję proboszcza księży (32 lata). Dłużej od ks. Franciszka funkcję tę sprawował jedynie proboszcz Walenty Kondracki w XIX wieku (38 lat). Latem 2010 roku nastąpiła zmiana na stanowisku proboszcza. Obecnie pełni ją ks. Wiesław Frelek.


Przez 600 lat w parafii odbyło się szereg uroczystości. Parafię wizytowało i odwiedzało wielu biskupów czy prymasów. W 1936 r. parafię wizytował prymas – ks. kardynał Aleksander Kakowski. 28 czerwca 1958 roku do żychlińskiej parafii przybył ks. prymas Stefan Wyszyński i jak zapisano w kronice parafialnej bawił trzy dni. W listopadzie 1982 roku odbyły się uroczyste obchodu 200 – lecia kościoła w Żychlinie, na które przybył ks. prymas Józef Glemp, a udział w nabożeństwie wzięło ok. 10 tysięcy osób. W trackie uroczystości prymas poświecił również plac pod budowę Kaplicy Św. Maksymiliana Kolbe, na budowę której oficjalne pozwolenie parafia otrzymała 23 kwietnia 1983.


Każda parafia to przede wszystkim parafianie, niektórzy mieszkający na jej terenie od urodzenia aż do śmierci, inni przybywający z zewnątrz. Wśród parafian są również ci szczególni – wybrani, powołani do życia kapłańskiego czy zakonnego. Po drugiej wojnie światowej z parafii wyszło 6 księży: 1956 – ks. Roman Indrzejczyk – poeta, kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego; 1961 – ks. Stanisław Tomaszewski; 1981 r. – Wiesław Skonieczny; 1989 roku – ks. Arkadiusz Grodzicki oraz ks. Ryszard Dobosz; 2003 – ks. Marek Chruścik.


Aleksandra Głuszcz

Zobacz także

EtnoPuls – z północy na południe łódzkie…

[ZDJĘCIA] Nagrodzeni nauczyciele szkół i…

Wybory do Sejmu: Jak głosowano w naszym …

[ZDJĘCIA + WIDEO] Cezary Olejniczak popi…

[ZDJĘCIA] Dzisiejsze zwycięstwo KS Kutno…

[WIDEO] Senator Przemysław Błaszczyk pre…

Nerwowa końcówka meczu przy Kościuszki. …

Wyszedł z Domu Pomocy Społecznej i zagin…

[ZDJĘCIA] W Starostwie Powiatowym w Kutn…

Zbliża się Bieg im. Agaty Matejczuk. Wys…

[ZDJĘCIA] W Kutnie powstanie stacja łado…

KS Kutno: Po trzy punkty! "Jedynka…

Zemsta w nowej odsłonie Kutnowskiej Amat…

RSM Pionier - Ogłoszenia

Dachowanie osobówki na autostradzie. Na …

[WIDEO + ZDJĘCIA] Wypadek w Kajewie, cię…

WAŻNE: Koszmarny wypadek w Kajewie. Trwa…

Stand-up Comedy Show w Kutnie. Wystąpi R…