Modernizacja drogi wojewódzkiej w Żychlinie

Dodane przez Urząd Gminy Żychlin

Po ostatnich wyborach samorządowych pracę rozpoczął nowy zarząd Województwa Łódzkiego z Marszałkiem Grzegorzem Schreiberem na czele. Nowe otwarcie w samorządzie wojewódzkim to sposobność, ale też obowiązek, zaprezentowania przez burmistrza Żychlina nowym władzom województwa, bolączek mieszkańców związanych z drogami wojewódzkimi na naszym terenie.


Dla porządku przypomnimy, że drogi wojewódzkie nr 573 i 583 to ulice Władysława Jagiełły, Narutowicza (bez odcinka ulicy jednokierunkowej), Traugutta, Orłowskiego, fragment Pl. Wolności, 3 Maja, wyjazd z gminy przez Sokołówek i Żabików oraz ulica Sannicka.


W pismach skierowanych do zarządu oraz podczas bezpośrednich spotkań z Marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, członkiem zarządu Robertem Baryłą i Dyrektorem Wydziału Infrastruktury Grzegorzem Jastrzębskim, nasz burmistrz Grzegorz Ambroziak przedstawił najważniejsze wnioski dotyczące modernizacji dróg wojewódzkich, w zakresie zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg poprzez:

  1. modernizację skrzyżowania ul. Wł. Jagiełły z ul. Szkolną i Dworcową – sygnalizacja świetlna
  2. modernizację skrzyżowania ul. Traugutta i Orłowskiego z ul. Łukasińskiego – budowa ronda lub sygnalizacja świetlna
  3. poszerzenie drogi i modernizacja nawierzchni ul. Sannickiej
  4. poszerzenie drogi od ul. 3 Maja do granicy z Województwem Mazowieckim
  5. wykonanie mat ułatwiających hamowanie przed przejściami dla pieszych.


Burmistrz zaprezentował również nowe rozwiązanie zastosowane na przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej, które zostało wykonane przez Gminę Żychlin przy ul. Narutowicza. Umowa na korzystanie z kolejnych przejść dla pieszych, na cele takich inwestycji, została podpisana w ubiegłym roku. Docelowo doświetlone będą cztery najbardziej niebezpieczne przejścia.


Najważniejszą informacją uzyskaną w czasie spotkania jest ta o planach aktualizacji projektu technicznego modernizacji dróg wojewódzkich, która zostanie wykonana w tym roku kalendarzowym. Burmistrz został poinformowany, że zarząd województwa chce podjąć się realizacji inwestycji w okresie od 2020 do 2021 roku.


„Spotkanie z panem marszałkiem i panem dyrektorem wydziału infrastruktury było bardzo konkretne, rzeczowe i mobilizujące. Starałem się przedstawić jak najwięcej materiałów w postaci map i zdjęć, żeby unaocznić z jakimi problemami borykamy się od wielu lat – mówi burmistrz Ambroziak – Informacje, które uzyskałem w czasie spotkań świadczą, że władze naszego województwa poważnie rozpatrują tą inwestycję. To szalenie ważne sprawy ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i gminy. Przez ostatnie lata starałem się przekonać włodarzy województwa, żeby u nas zainwestowali. Liczę, że teraz rzeczywiście mamy szansę na zmianę„.


W rozmowie pomiędzy Dyrektorem Wydziału Infrastruktury a Burmistrzem Żychlina wstępnie ustalono, że po wyborze wykonawcy aktualizacji projektu technicznego, odbędzie się spotkanie robocze na terenie Żychlina oraz, że po przedstawieniu głównych postulatów w zakresie zmian do projektu, przedstawiciel naszego urzędu będzie brał udział w naradach roboczych związanych z ustaleniem ostatecznej wersji projektu technicznego.


„Po tylu latach bezskutecznego nękania władz województwa, rzeczywiście można było stracić nadzieję, ale jak głosi porzekadło nadzieja umiera ostatnia. Teraz zaczynamy od początku i czekamy na rozwój wypadków. Widzę zmianę podejścia, co niezmiernie mnie cieszy" podsumował burmistrz Ambroziak.


 Na zdjęciach niżej przedstawiono:

Zmniejszenie szerokości nawierzchni drogi wojewódzkiej na granicy Województwa Łódzkiego i Mazowieckiego.
Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej (ul. Traugutta i ul. Orłowskiego) z drogą powiatową (ul. Łukasińskiego). Postulowana lokalizacja nowego ronda lub sygnalizacji świetlnej.
Drastyczna zmiana szerokości nawierzchni drogi wojewódzkiej (ul. Sannicka – odcinek do granicy województwa). źródło: google maps
Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej (ul. Władysława Jagiełły i ul. Narutowicza) z drogami powiatowymi (ul. Dworcowa i ul. Szkolna). Postulowana lokalizacja sygnalizacji świetnej.
Nowoczesne oświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Narutowicza.

Zobacz także

Paulina Matysiak z Kutna liderką listy L…

W sobotę niezwykły mecz na "Kutnowi…

Wypadkowa środa na terenie powiatu kutno…

[ZDJĘCIA] Rezerwy KS Kutno z pucharem. W…

Zbliża się XXI Międzynarodowy Turniej Ry…

Kolejny wypadek na terenie powiatu. Dwa …

[ZDJĘCIA] Groźny wypadek przy kutnowskim…

[ZDJĘCIA] Pierwszy mecz rezerw KS na zdj…

Dobre granie w Kutnie. Inauguracyjna prz…

Królowe Róż doczekały się własnego kalen…

[ZDJĘCIA] Piękny Jubileusz Państwa Walcz…

Policja potwierdza: Za rzucanie petardam…

Zbliżają się Dożynki Gminne w Dąbrowicac…

[ZDJĘCIA] Uroczyste obchody rocznicy Bit…

Wysyp firm specjalizujących się w uzyski…

Szok! Przy Podrzecznej w kobietę rzucono…

Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Po…

[ZDJĘCIA] Kilkuset podróżnych wzięło udz…