Nocne kontrole ciężarówek koło Kutna. Fałszowanie zapisów czasu pracy i niedozwolony emulator

Dodane przez EKU24.net

Jedną przeładowaną ciężarówkę, cztery przypadki fałszowania zapisów czasu pracy kierowcy i niedozwolony emulator AdBlue ujawnili inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego podczas nocnej akcji kontroli pojazdów koło Kutna. Kierowców ukarano mandatami, a przewoźnikom grożą wysokie kary pieniężne. Oprócz tego zatrzymano dwa dowody rejestracyjne pojazdów.


W sobotę (16 listopada) od godz. 1 w nocy na odcinku drogi krajowej numer 92 w Kaszewach w pobliżu Kutna ITD prowadziła wzmożone kontrole ciężarówek. Inspektorzy sprawdzali czy pojazdy nie przewożą zbyt dużo ładunku i kierowcy prawidłowo rejestrują czas pracy.


Jeden z szoferów prowadził ciężarówkę bez zalogowanej karty w tachografie cyfrowym, a dwóch rejestrowało swoje aktywności na kartach należących do innych kierowców. Ujawniono również jeden przypadek jazdy „na magnesie" oraz brak kalibracji tachografu. W każdym z tych przypadków kierowcy celowo fałszowali zapisy tachografów, aby ukryć swój rzeczywisty czas pracy i pokonać jak największy dystans drogi bez wymaganych przerw oraz odpoczynków.


Inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli także ciężarówkę z urządzeniem, które oszukiwało komputer pokładowy pojazdu – symulowało prawidłowe działanie systemu oczyszczania spalin (SCR). W samochodzie była wymontowana pompa płynu AdBlue, przez co emitował on do atmosfery nieoczyszczone spaliny.


Ponadto w trakcie nocnej akcji inspektorzy wycofali z ruchu zespół pojazdów należący do polskiej firmy transportowej, którym przewożono znacznie więcej ładunku niż powinien. Ciężarówka o dopuszczalnej masie całkowitej do 40 ton ważyła z ładunkiem 48 ton. Taki tonaż spowodował też przekroczenie nacisku na oś. Nienormatywny pojazd skierowano na wyznaczony parking strzeżony do czasu usunięcia nieprawidłowości.


Za stwierdzone naruszenia pod osłoną nocy przewoźnikom grożą wysokie kary pieniężne. Wszczęto postępowania administracyjne z ustawy o transporcie drogowym na łączną kwotę 31 tysięcy złotych. Z kolei za naruszenia przepisów dotyczących normatywności pojazdów toczy się postępowanie na kwotę 15 tys. 500 zł. Kierowców ciężarówek ukarano mandatami na łączną kwotę 10 tys. 400 zł. Zatrzymano też dwa dowody rejestracyjne pojazdów.


info: GITD

Zobacz także

Strażacy z powiatu kutnowskiego wzięli u…

"Zwyczaje bożonarodzeniowe i noworo…

Piąte zwycięstwo Młodziczek KKS Pro-Bask…

Wycofują ze sklepów wino, bo zawierało s…

Kutnowska Fundacja Pro Aperte z prestiżo…

Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i…

RSM Pionier - Ogłoszenie

Pożar samochodu w Bardzinku. Kierowca z …

[WIDEO] Za nami kolejne posiedzenie Konw…

W sobotę otwarcie Lodowiska Miejskiego w…

Zbliżą się Wigilia Miejska przed Ratusze…

[ZDJĘCIA] Przedszkolaki z wizytą w Urzęd…

Kolejne zwycięstwo Młodziczek Młodszych …

[ZDJĘCIA] Młodzi karatecy z Krośniewic z…

RSM Pionier - Ogłoszenie

[ZDJĘCIA] W Żychlinie odbyła się Gminna …

[ZDJĘCIA] Piękny jubileusz mieszkańców g…

W Krośniewicach odbędzie się Sylwestrowy…