• Wybory 2018 - Michał Pacholski

Surowe kary za spalanie odpadów komunalnych! Straż Miejska prowadzi kontrole

Dodane przez EKU24.net

Domowy piec to nie spalarnia śmieci - nie powinno trafiać do niego nic poza paliwem do tego przeznaczonym. Rozpoczął się sezon grzewczy na terenie Kutna, a wraz z nim kontrole posesji. To czym pali się w domowym piecu nie jest prywatną sprawą właściciela lokalu.


Na terenie Kutna rozpoczęto sezon grzewczy. Jak dowiedzieliśmy się od Straży Miejskiej w Kutnie rozpoczęto wraz z nim kontrole posesji w celu ustalenia jakiego opału używają właściciele. Wielu z nich pali w domowych piecach odpadami komunalnymi.


Zaplanowane kontrole Straży Miejskiej obejmują konkretne ulice, gdzie strażnicy miejscy docierają nieomalże do każdej posesji, w której jest ogrzewanie piecowe. Zgłoszenia mieszkańców o ewentualnych nieprawidłowościach obejmują całe miasto. Najczęściej zgłoszenia dotyczą tych terenów, gdzie znajdują się osiedla domków jednorodzinnych.


Interwencje podejmowane są zarówno po zgłoszeniach mieszkańców, jak i z inicjatywy strażników. Kontrole odbywają się na podstawie upoważnienia do kontroli wydanego przez Prezydenta Miasta Kutno.


Spalanie odpadów w piecach domowych jest bardzo szkodliwe. W czasie tego procesu wytwarzają się silnie trujące związki chemiczne, których wdychanie prowadzi do ciężkich, a nawet śmiertelnych chorób. Najczęstsze choroby, na które zapadamy wdychając zanieczyszczone powietrze to alergia i astma. Oprócz uszczerbków na zdrowiu spalanie śmieci doprowadza do osadzania się w przewodach kominowych "sadzy mokrej" , którą trudno usunąć, a jej duża ilość może doprowadzić do zapalenia się przewodu kominowego i w najgorszym wypadku do pożaru domu!


Mieszkańcy spalający odpady komunalne w piecach domowych muszą liczyć się z ogromnymi konsekwencjami nie tylko zdrowotnymi. Na właścicieli czekają także wysokie mandaty.


Palenie śmieciami w piecach domowych w najlepszym wypadku może skończyć się jedynie na pouczeniu. Ale nie tylko. Na właściciela posesji mogą być nałożone także wysokie mandaty karne, których wartość może wynosić nawet 500 złotych. Straż miejska może też skierować wniosek do sądu o ukaranie. Osoby, które nie wpuszczą strażników na teren posesji narażają się na odpowiedzialność karną określoną w art. 225 Kodeksu karnego.


- W I połowie 2017 r. strażnicy miejscy nałożyli 5 mandatów za spalanie odpadów poza spalarniami a także skierowali wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania, w związku z uniemożliwieniem dokonania kontroli na terenie posesji. - informuje Ryszard Wilanowski. - Należy zaznaczyć, że w zdecydowanej większości mieszkańcy miasta palą w swoich piecach opałem, który jest dozwolony ale niskiej jakości, nie są czyszczone też przewody kominowe. Oczywiście nie można wykluczyć, że niektórzy mieszkańcy pomimo kontroli palą odpadami w swoich piecach i odbywa się to w różnych (często nocnych) godzinach.


W ubiegłym sezonie grzewczym w ramach zaplanowanych działań Straż Miejska w Kutnie przeprowadziła 213 kontroli posesji w zakresie spalania odpadów w piecach c.o., a ponadto przeprowadziła 66 takich kontroli w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców.


W obecnym sezonie grzewczym strażnicy miejscy podejmują i będą podejmować kontrole posesji oraz surowo karać nieodpowiedzialnych właścicieli.

Zobacz także

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

Obwieszczenie o obwodach głosowania

[AKTUALIZACJA] Śmiertelny wypadek w Kroś…

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

WAŻNE: Tragiczny wypadek w Krośniewicach…

Marszałek Senatu - Stanisław Karczewski …

Śmiertelny wypadek pod Bedlnem. Potrącił…

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

[ZDJĘCIA] Kulturalny Dworek przy Narutow…

Zaktualizowana oferta Wypożyczalni samoc…

[WIDEO] Serwis informacyjny Telewizji Ku…

Wypożyczalnia DUDKI 11 zaprasza

[PILNE] Zwrot w sprawie wójta gminy Dasz…

Śmiertelny wypadek pod Bedlnem. Potrącił…

Nocny pożar na Intermodalnej. W akcji dw…

Ilona Rafalska - "Kobieta w samorzą…

Jednobramkowe zwycięstwo KS. Kutnianie w…

Trzy punkty dla rezerw KS. Kutnianie wyg…