Uroczyste obchody 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w gminie Żychlin

Dodane przez Urząd Gminy Żychlin

1 września to data , którą każdy powinien pamiętać. Nie tylko ze względu na to, iż kończą się wakacje i rozpoczyna się wtedy nowy rok szkolny, ale przede wszystkim dlatego, że jest to data wybuchu II Wojny Światowej, której już 80-tą rocznicę obchodzimy w tym roku.


W naszej gminie uroczyste obchody rozpoczęły się w godzinach przedpołudniowych, kiedy to złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy na cmentarzu w Śleszynie i Dobrzelinie, zaś w samo południe przy głosie dzwonów kościoła w Żychlinie, wciągnięto uroczyście flagi Państwowe na maszty w centrum miasta. Główne uroczystości odbyły się wieczorem. O godzinie 18 w kościele parafialnym w Żychlinie w asyście pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Góry św. Małgorzaty, odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych żołnierzy zarówno w kampanii wrześniowej '39 roku, jak również wszystkich, którzy zginęli by Polska mogła być pięknym i wolnym krajem. Po eucharystii udano się pod budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie, gdzie została odsłonięta tablica pamięci Józefa Urzędowskiego – pierwszego Żychlinianina zamordowanego przez niemieckiego okupanta 24.09.1939 r.. Dalsza część uroczystości związanej z obchodami wybuchu II Wojny Światowej odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żychlinie, gdzie również złożono wiązanki i zapalono znicze na grobach żołnierskich.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz samorządowych z Przewodniczącą Rady Miejskiej i Burmistrzem Gminy Żychlin na czele, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, Honorowy Obywatel Żychlina i zarazem świadek wydarzeń z 1939 r pan Ludwik Zalewski, rodzina pana Urzędowskiego, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i zakładów pracy, duchowieństwo oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.


Poniżej prezentujemy okolicznościowe przemówienie Burmistrza Grzegorza Ambroziaka wygłoszone przy kwaterach żołnierzy na cmentarzu w Żychlinie oraz fotorelację z tego dnia.


Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Zobacz także

Mieszkaniec powiatu kutnowskiego zmaga s…

Muzeum Regionalne w Kutnie beneficjente…

Gmina Kutno z dużym dofinansowaniem na u…

RSM Pionier - Ogłoszenie

Kutno gospodarzem Festiwalu Frankofonii…

Uczniowie ze Strzegocina poznali tajemni…

[ZDJĘCIA] Groźny wypadek na krajowej …

Pijany kierowca doprowadził do rozbicia …

[ZDJĘCIA] W Żychlinie odbył się Festiwal…

Niebezpiecznie na ul. Wyszyńskiego w Kut…

Oferta dofinansowania działań na rzecz z…

Wypadek na skrzyżowaniu ulic Zamoyskiego…

Szok! Koronawirus w powiecie łęczyckim? …

[ZDJĘCIA] Kolejne małżeństwa z Kutna obc…

Wieczorny pożar stodoły w Bedlnie. Całon…

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…

Zawodnik KS Kutno trafi do I ligi? Młody…

W Kutnie odbędzie się Koncert Relaksacyj…