Uroczyste obchody 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w gminie Żychlin

Dodane przez Urząd Gminy Żychlin

1 września to data , którą każdy powinien pamiętać. Nie tylko ze względu na to, iż kończą się wakacje i rozpoczyna się wtedy nowy rok szkolny, ale przede wszystkim dlatego, że jest to data wybuchu II Wojny Światowej, której już 80-tą rocznicę obchodzimy w tym roku.


W naszej gminie uroczyste obchody rozpoczęły się w godzinach przedpołudniowych, kiedy to złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy na cmentarzu w Śleszynie i Dobrzelinie, zaś w samo południe przy głosie dzwonów kościoła w Żychlinie, wciągnięto uroczyście flagi Państwowe na maszty w centrum miasta. Główne uroczystości odbyły się wieczorem. O godzinie 18 w kościele parafialnym w Żychlinie w asyście pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Góry św. Małgorzaty, odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych żołnierzy zarówno w kampanii wrześniowej '39 roku, jak również wszystkich, którzy zginęli by Polska mogła być pięknym i wolnym krajem. Po eucharystii udano się pod budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie, gdzie została odsłonięta tablica pamięci Józefa Urzędowskiego – pierwszego Żychlinianina zamordowanego przez niemieckiego okupanta 24.09.1939 r.. Dalsza część uroczystości związanej z obchodami wybuchu II Wojny Światowej odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żychlinie, gdzie również złożono wiązanki i zapalono znicze na grobach żołnierskich.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz samorządowych z Przewodniczącą Rady Miejskiej i Burmistrzem Gminy Żychlin na czele, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, Honorowy Obywatel Żychlina i zarazem świadek wydarzeń z 1939 r pan Ludwik Zalewski, rodzina pana Urzędowskiego, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i zakładów pracy, duchowieństwo oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.


Poniżej prezentujemy okolicznościowe przemówienie Burmistrza Grzegorza Ambroziaka wygłoszone przy kwaterach żołnierzy na cmentarzu w Żychlinie oraz fotorelację z tego dnia.


Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Zobacz także

[WIDEO + ZDJĘCIA] Wyjątkowy turniej wyst…

[ZDJĘCIA] Środowiskowy Dom Samopomocy w …

"Wdzięk, szyk, szarm styl…",
 …

Potrącenie na skrzyżowaniu Wyszyńskiego …

Duży postęp prac na Placu Wolności. Zoba…

[ZDJĘCIA] Dzisiejszy mecz rezerw KS w ob…

KS Kutno w kolejnej rundzie Pucharu Pols…

Miłe złego początki. Rezerwy KS odpadły …

[ZDJĘCIA] Piękny jubileusz Państwa Siuda…

[ZDJĘCIA] Obchody 80. rocznicy napaści s…

Pucharowe granie już dziś. Do Kutna przy…

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

Pod patronatem EKU24: Showdown - nie tyl…

WAŻNE: Wypadek na autostradzie A1! Łoś w…

Jubileusz 70-lecia istnienia Ochotniczej…

[ZDJĘCIA] Gmina Kutno dziękowała za tego…

Wkrótce startują Kutnowskie Dni Seniora…