[ZDJĘCIA] Elektryczne autobusy Solarisa wkrótce w Kutnie. Wczoraj podpisano umowę

Dodane przez Urząd Miasta Kutno

Przedstawiciele miasta oraz firmy Solaris Bus&Coach S.A. podpisali umowę na dostarczenie 6 elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric.


Jak podkreślił Zastępca Prezydenta Miasta Jacek Boczkaja są to pierwsze autobusy elektryczne kupowane w naszym mieście ale nie ostatnie. Wyraził również zadowolenie, że wyłonionym wykonawcą jest firma sprawdzona, z którą Miasto już wcześniej współpracowało.


- Mam nadzieję, że autobusy będą dobrze służyły naszym mieszkańcom - mówi Jacek Boczkaja.


Realizacja zamówienia o wartości ok. 14 mln zł odbywać się będzie w dwóch transzach - 3 sztuki bezemisyjnych autobusów trafią do Kutna w marcu 2020 r. Pozostałe 3 w sierpniu 2020 r.


- Jest mi osobiście, ale i w imieniu firmy, niezmiernie miło, że wygraliśmy bardzo wymagający i trudny przetarg. Współpraca pomiędzy MZK a naszą firmą sięga wielu lat wstecz i jest owocna. Bardzo cenimy sobie tę współpracę. A szczególnie, że umowa dotyczy dostarczenia najbardziej ekologicznych i najbardziej przyjaznych środowisku i pasażerom autobusów elektrycznych. Nie było by dziś tego podpisania umowy ani autobusów, gdyby nie skuteczne aplikowanie o środki unijne ze strony Miasta. Składam wyrazy uznania i podziwu na ręce panów prezydentów - mówił Andrzej Sienkiewicz Dyrektor Sprzedaży - Kraj firmy Solaris Bus&Coach S.A.


Główną zaletą tych autobusów jest ekologia, ponieważ nie emitują żadnych spalin. Bieżący koszt eksploatacji jest znacznie niższy niż autobusu spalinowego. Zamówione pojazdy zostaną wyposażone w szereg elementów wpływających na poprawienie komfortu oraz poziomu bezpieczeństwa pasażerów. Wśród nich wymienić można układ klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, system monitoringu wizyjnego, energooszczędne oświetlenie w technologii LED, czy zamontowane w poręczach gniazda USB, dzięki którym pasażerowie będą mogli naładować swoje urządzenia mobilne.


Zakup elektrycznych autobusów jest ostatnim elementem w realizacji unijnego projektu pn.: "Poprawa stanu publicznego transportu zbiorowego Miasta Kutno poprzez zakup autobusów niskoemisyjnych oraz modernizację infrastruktury transportowej". Miasto Kutno na ten projekt pozyskało dofinansowanie w wysokości 14,7 mln zł.


Dotychczas w ramach w/w projektu zrealizowane zadania to:

  • modernizacja zatoki autobusowej przy ul. 3-go Maja,
  • modernizacja bazy MZK przy ul. Cmentarnej 1 (rozbudowa budynku portierni, modernizacja placu postojowego, przebudowa kanalizacji deszczowej, modernizacja posadzki budynku warsztatowego),
  • budowa stacji szybkiego ładowania wraz z kontenerową abonencką stacją energetyczną na terenie bazy MZK,
  • zakup i montaż 50 wiat przystankowych, tym 12 wiat podświetlanych,
  • zakup systemu wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej, składającego się ze zbioru współpracujących ze sobą aplikacji i urządzeń (modułów) integrujących działania MZK na wszystkich szczeblach i obszarach zarządzania zakładem.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Obchody 80. rocznicy napaści s…

Pucharowe granie już dziś. Do Kutna przy…

Szkolne ubezpieczenie dziecka: już ponad…

Szok! Bestialskie zachowanie 39-latka. R…

Pod patronatem EKU24: Showdown - nie tyl…

WAŻNE: Wypadek na autostradzie A1! Łoś w…

Jubileusz 70-lecia istnienia Ochotniczej…

[ZDJĘCIA] Gmina Kutno dziękowała za tego…

Wkrótce startują Kutnowskie Dni Seniora…

Z piekła do nieba. KS ze zwycięstwem w N…

[ZDJĘCIA + WIDEO] Paulina Matysiak podcz…

Już jutro Dożynki w Gminie Kutno. Wójt J…

Uwaga mieszkańcy! W znanych serach wykry…

Bezpieczna droga do szkoły w Grabowie

Startują zapisy do Kutnowskiej Amatorski…

[ZDJĘCIA] Strażacy z Kutna najlepsi w wo…

Konferencja Pauliny Matysiak i Lewicy w …

Już jutro Minifestiwal Projektodawców Ku…