wersja testowa serwisu

40. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność

40 rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność

W dniu 17 września obchodzimy 40-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", ruchu społecznego, który w ramach sprzeciwu wobec władzy komunistycznej postawił sobie za cel obronę praw pracowniczych. „Solidarność" powstała na bazie licznych komitetów strajkowych w tym między innymi Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku.

Swoje dążenia – w tym to najważniejsze o prawie do niezależnego od władzy i pracodawców związku zawodowego – strajkujący pracownicy sformułowali w postaci postulatów. Jednym z materialnych świadectw tego dziedzictwa są właśnie tablice z 21. postulatami gdańskimi. „Solidarność" rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi. Każdy strajk, każde porozumienie, każde poświęcenie miało znaczenie i przyczyniło się do wielkiego pokojowego sukcesu, jakim było obalenie ustroju komunistycznego.

Uroczyste obchody jubileuszu rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej w Głogowcu w dniu 30.08.2020 roku o godz. 10.00. Warto nadmienić, iż w dniu 14 września 2020 roku przypada 45 lecie koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej przez papieża Pawła VI. W dniu 31.08.2020 roku o godz. 12.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem „Ulotka" w Kutnie przy ul. Sienkiewicza 25.