wersja testowa serwisu

82. Rocznica Bitwy nad Bzurą

82. Rocznica Bitwy nad Bzurą

17 września 2021 roku przypada 82. Rocznica Bitwy nad Bzurą, która rozpoczęła się 9 września i trwała do 22 września 1939 r. Była to największa bitwa kampanii polskiej. Polska armia stanęła naprzeciwko rozpędzonej niemieckiej potęgi militarnej i dzielnie stawiła opór wojskom III Rzeszy.

Uderzenie znad Bzury we wrogie oddziały odegrało bardzo ważną rolę pod względem operacyjno-strategicznym, zmuszając do natychmiastowej korekty niemieckiego planu. Dzięki polskiej kontrofensywie Niemcy zmuszeni byli do przeszacowania swoich oddziałów i przerzucenia wojsk z innych odcinków frontu, co spowodowało też wydłużenie oporu wojsk polskich, które miały czas na zorganizowanie pozycji obronnych.

Polski zwrot zaczepny, pomimo klęski armii „Poznań" i „Pomorze" był jedynym działaniem przeciwko Wehrmachtowi, który do walk w tym rejonie zaangażował 1/3 swoich sił użytych w kampanii polskiej i zadał niemieckiej stronie znaczne straty.

Szacuje się, że w tej bitwie poległo około 17 tys. polskich żołnierzy, rannych zostało około 32 tys., zaś do niewoli dostało się około 170 tys.