wersja testowa serwisu

Autostrada A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

35223
fot. GDDKiA

Od marca 2019 roku trwają prace projektowe związane z opracowaniem elementów koncepcji programowej i materiałów do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu. Odcinek pomiędzy Łodzią i Warszawą podzielono na dwie części, w granicach województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wykonawcą dokumentacji dla obu części, jest Transprojekt Gdański. Na efekty pracy czekamy do listopada 2020 roku.

Cel projektantów

Zadaniem projektantów jest wyznaczenie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2 na długości ok. 89 km. Do wykorzystania jest pas dzielący, który został wybudowany podczas realizacji autostrady.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

Procedura uzyskania decyzji środowiskowej w toku

W marcu 2020 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie złożono wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej dla części na terenie woj. mazowieckiego. W tym samym miesiącu wniosek trafił również do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi dla odcinka w województwie łódzkim. Trwa procedura administracyjna zmierzająca do uzyskania tej decyzji.

Realizacja

Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj". Zakładamy, że budowa potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.

Natężenie ruchu rośnie

Poszerzenie autostrady A2 wiąże się z rosnącym natężeniem ruchu oraz planowaną realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego. Generalny Pomiar Ruchu z 2015 roku wskazuje, że na odcinku pomiędzy węzłami Łódź Północ i Łowicz natężenie wynosiło blisko 39 tys. pojazdów na dobę i rosło w miarę zbliżania się do Warszawy. Pomiędzy Skierniewicami a węzłem Wiskitki wynosiło ok. 40,8 tys., na odcinku Wiskitki - Grodzisk Mazowiecki ok. 45 tys. pojazdów na dobę, na odcinku pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem wzrosło, osiągając ok. 57 tys. pojazdów na dobę, natomiast na wlocie do Warszawy pomiędzy Pruszkowem a Konotopą liczba pojazdów sięgnęła ok. 75 tys. pojazdów na dobę.

W 2017 roku wykonano pomiar ruchu na odcinku pomiędzy Wiskitkami a Grodziskiem Mazowieckim, który wykazał 58 tys. pojazdów na dobę. Dodatkowy pas ruchu pozwoli zwiększyć płynność, a tym samym poprawi bezpieczeństwo i komfort ruchu drogowego.

źródło: GDDKiA