wersja testowa serwisu
  • Wybory Prezydenckie 2020 - Urząd Marszałkowski w Łodzi - II tura

Badania na COVID-19 dla pracowników sezonowych na terenie gminy Grabica

IMG_20200604_160252
fot. Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim

Od siedmiu pracowników sezonowych, odbywających kwarantannę w gospodarstwie rolnym na terenie gminy Grabica, w którym są zatrudnieni, pobrano wymazy na COVID-19.

Z inicjatywy Starosty Powiatu Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka po raz pierwszy uruchomiono, przyjęte przez służby sanitarne i weterynaryjne a zatwierdzone przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Piotrkowie, procedury wspierające przedsiębiorców - głównie producentów rolnych, zatrudniających pracowników sezonowych.

Chodzi o to, aby profilaktycznie wykluczyć u osób przyjeżdżających do Polski zakażenie COVID-19 i udaremnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- W większości są to obywatele Ukrainy, którzy po przekroczeniu granicy mają obowiązek odbycia kwarantanny - najczęściej w miejscu zatrudnienia. Pobieranie wymazów od wskazanych przez sanepid pracowników, zgłoszonych przez przedsiębiorców, jednocześnie umożliwia tym osobom pracę w gospodarstwie z zachowaniem reżimu kwarantanny, od pierwszego dnia pobytu na terenie Powiatu Piotrkowskiego - informują przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Procedura wymazowa jest finansowana przez samorząd powiatu, który na ten cel przeznaczył 10 tysięcy złotych, co pozwoli pobrać próbki od ok. 200 takich osób. Jednak w przypadku gospodarstw na terenie gminy Grabica, powiat może liczyć na pomoc finansową ze strony samorządu gminnego.

- Koszty badania na obecność koronawirusa, przeprowadzonego w łódzkim laboratorium, ponosi piotrkowski sanepid. Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie wydał w tym roku 500 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców - dodają władze powiatu.