Bełchatów: Tradycyjna górnicza pobudka zainaugurowała obchody Barbórki 2022 [Foto]

Bełchatów: Tradycyjna górnicza pobudka zainaugurowała obchody Barbórki 2022 [Foto]

Tradycyjną górniczą pobudką już wczesnym rankiem zainaugurowano obchody tegorocznej Barbórki. W Bełchatowie już grubo od ponad czterech dekad mieszkańców w górnicze święto budzą donośne i skoczne dźwięki orkiestry - dziś, na dwa dni przed 4 grudnia było je słychać w kilku częściach miasta.

Wieloletnią tradycją jest, że już bladym świtem orkiestra pojawia się pod domami kierownictwa kopalni węgla brunatnego. Po takim mini koncercie muzycy pojechali na ulicę Węglową. Punktualnie kwadrans po 7.00 rano krótkiego koncertu wysłuchali pracownicy koncernu w siedzibie spółki PGE GiEK. 

Na tym jednak nie koniec orkiestra zagrała też dla mieszkańców. Cała galowo ubrana grupa muzyków pojawiła się w centrum miasta, na pl. Narutowicza. 

Dziś w Bełchatowie pracownicy kopalni węgla brunatnego - jedynej kopalni w województwie Łódzkim celebrują dzień św. Barbary, patronki górników. O godzinie 9:00 w Parafii Miłosierdzia Bożego na osiedlu Binków w Bełchatowie, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Górników i ich rodzin. Po nabożeństwie górnicy w tradycyjnym przemarszu udadzą się na akademię do hali widowiskowo-sportowej podczas której wręczone zostaną medale i odznaczenia.