wersja testowa serwisu

Blisko 165 mln złotych na walkę z koronawirusem w Łódzkiem

65c74d6935471926bfc1de3e4f559ced_XL

Marszałek Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego zdecydował o przesunięciu środków z budżetu województwa, środków unijnych, a także z dotacji ze Skarbu Państwa na walkę z koronawirusem w naszym regionie.

Decyzja o przekazaniu dodatkowych pieniędzy została podjęta we wtorek (24 marca) podczas posiedzenia Zarządu Województwa Łódzkiego. Marszałek Grzegorz Schreiber poinformował o niej podczas telekonferencji.

100 mln zł trafi do szpitali wojewódzkich i Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. 10 mln zł będzie podzielone między Powiatowy Szpital w Radomsku, a Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Z tej kwoty 93,5 miliona zł to środki unijne i 16,5 mln złotych to środki z budżetu państwa, które były zaplanowane jako wsparcie unijnych inwestycji do końca tej perspektywy finansowej.

- Powiadomiliśmy Komisję Europejską w trybie roboczy i mamy wstępną, telefoniczną akceptację co do przesunięć alokacji i wysokości zaproponowanych kwot – poinformował marszałek Grzegorz Schreiber.

Marszałek Grzegorz Schreiber po raz kolejny wystąpił też z wnioskiem do wojewody łódzkiego o wsparcie z rezerw kwotą 1,85 mln zł szpitala w Zgierzu. Pieniądze są potrzebne na zakup respiratorów, środków ochrony i środków do dezynfekcji.

- Do szpitali, ze środków rządowych trafiło już 6 milionów złotych. Do łódzkich szpitali wojewódzkich: Biegańskiego, do Szpitala w Bełchatowie i do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, z tej kwoty trafiło w sumie 4,5 miliona. Czekamy na ponowną decyzję wojewody dotycząca tym razem blisko 2 mln zł. Myślę, że te decyzje wkrótce zapadną – poinformował Grzegorz Schreiber.

Pieniądze na walkę z koronawirusem przekazują również spółki Skarbu Państwa. Marszałek podczas telekonferencji przekazał, że część z tych środków udało się ściągnąć do województwa łódzkiego. Szpital w Zgierzu z tej puli otrzymał 2 mln zł, a szpital w Bełchatowie otrzymał 380 tys zł. Za te środki szpitale będą mogły zakupić kolejny niezbędny sprzęt, czy środki ochrony i dezynfekcji.

35 milionów złotych przekazanych zostanie na wsparcie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i PEOZET.

Marszałek Grzegorz Schreiber poinformował też, że Zarząd Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr1 w Łodzi zarezerwował 30 tysięcy maseczek.

- To jest pierwsza transza zamówienia, które będziemy realizowali – powiedział marszałek.

Na zakup maseczek, a także inne działania wspierające walkę z wirusem Zarząd Województwa Łódzkiego przesunął pieniądze z budżetu województwa. To kwota 200 tysięcy złotych.

Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał także podziękowania między innymi lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom oraz wszystkim, którzy każdego dnia są na pierwszej linii frontu tej walki. 

- Ja wiem, że sytuacja jest trudna. Wiem, że towarzyszy im – jak nam wszystkim - strach, obawy o bliskich. Tym bardziej mam wielki podziw i szacunek dla tych wszystkich, którzy każdego dnia pojawiają się w szpitalach, przychodniach, w punktach medycznych, którzy wsiadają do karetek i jadą do pacjenta – powiedział marszałek Schreiber.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (Beata Graszka)