Budżet Kutna na 2023 rok przyjęty

batch_1DSC07834
fot. UM Kutno

Radni Rady Miasta Kutno przyjęli budżet miasta na przyszły rok. 13 przedstawicieli klubu Porozumienie Dla Kutna zagłosowało za uchwałą finansową miasta. 6 radnych Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. Jak poinformował prezydent Kutna Zbigniew Burzyński nadchodzi kolejny ciężki rok dla wielu samorządów w Polsce.

- Poprzednie dwa okresy finansowe, nad którymi debatowaliśmy rok lub dwa lata temu mieliśmy pandemię COVID-19. Nie wiedzieliśmy co nas będzie czekać, do tego dołożyć wojnę na Ukrainie, ale jakoś to wszystko udało się rozwiązać. Nie chcę być złym prorokiem, ale fundusze samorządowe czeka krach. Budżet zbliża się do 300 milionów złotych i można byłoby się cieszyć z tego powodu. Najważniejsze są jednak dochody i wydatki bieżące. W przyszłym roku po raz pierwszy nie będą się bilansować. Dlaczego? Wzrost w tym roku po stronie dochodów mamy tylko nieco ponad 2 miliony. Wzrost wydatków to ponad 17 milionów. Skąd się to bierze? Przyczyną jest reforma podatkowa, którą rząd rozpoczął jeszcze w 2019 roku. Przez to zaczęło nam ubywać dochodów z podatku PIT. Na początku było to około trzech milionów złotych, ale teraz jest to już około 25 milionów złotych mniej. Za co dostajemy rekompensatę rzędu 6,3 miliona złotych. Ale jak to porównać? – pytał prezydent Zbigniew Burzyński.

Budżet Kutna na 2023 rok opiewa na blisko 287 milionów złotych. Z czego około 50 milionów to wydatki na inwestycje. W nadchodzącym roku przewidywane jest dokończenie zadań rozpoczętych w 2022 roku jak na przykład: przebudowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9, realizacja Zielonej Osi Miasta czy wymiana oświetlenia ulicznego. Do tego należy dołożyć przebudowę kilku dróg ujętych w dużym projekcie modernizacyjnym.

- Opiniujemy pozytywnie budżet na 2023 rok. Projekt budżetu jest solidnie skonstruowany. Biorąc pod uwagę pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej my też oceniamy ten budżet pozytywnie i będziemy głosować za jego przyjęciem – podkreślał Grzegorz Chojnacki przewodniczący klubu Porozumienie Dla Kutna.

- To dobry budżet odpowiedzialnego samorządu. Dobry, bo realizuje wszystkie działania spoczywające na samorządzie. Dobry, bo daje możliwość rozwoju oraz jest proekologiczny. Jest też trudny bo drastycznie rosną ceny chociażby energii – dodawała radna Danuta Blus.

Na wtorkowej sesji rady miasta, radni przyjęli również uchwały dotyczące Strategii Rozwoju Miasta Kutno 2030 oraz uchwałę dotyczącą rozpoczęcia prac nad wejściem w życie karty mieszkańca.

źródło: UM Kutno