Druga edycja Festiwalu "Na Faktach" w KDK. Jagielski, Kącki, Wiśniewska, Nogaś - z kim jeszcze spotka się kutnowska publiczność?

Zrzut-ekranu-2020-01-08-o-11.11.57

Festiwal na Faktach, to jedna z najmłodszych cyklicznych imprez Kutnowskiego Domu Kultury. Na przełomie stycznia i lutego odbędzie się ona po raz drugi. Zeszłoroczny sukces Festiwalu, zaproszeni goście, bardzo duża frekwencja, pozytywny odzew nie tylko mieszkańców samego Kutna, ale i okolic - Łodzi, Łowicza czy Płocka, nie pozostawiły żadnych wątpliwości odnośnie organizacji drugiej edycji.



Na Festiwal na Faktach składają się spotkania, wystawy, projekcje filmów czy warsztaty, które łączy sztuka faktu. W tym roku, podobnie jak ubiegłym, dominować będą spotkania autorskie. Jednym z najważniejszych gości festiwalu będzie Wojciech Jagielski, dziennikarz, publicysta, reporter, przez 21 lat związany z Gazetą Wyborczą jako korespondent. Świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie, autor książek „Dobre miejsce do umierania", „Wieże z kamienia" czy „Modlitwa o deszcz". W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka „Na wschód od zachodu", w której dziennikarz, wędrując po Indiach, Nepalu, Pakistanie i Afganistanie opowiada o tym, co dziś zostało z kultury i dziedzictwa hippisów.

Kutno odwiedzi też Marcin Kącki - reporter, redaktor „Dużego Formatu", zajmujący się reportażem społecznym i historycznym, autor takich książek jak: „Białystok. Biała siła, czarna pamięć", za którą nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory,  czy „Poznań. Miasto grzechu" nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. 

Z kolei z północnej Norwegii przyjedzie do Kutna Ilona Wiśniewska – reporterka i fotografka, która w 2009 roku wyjechała na dwa tygodnie na wyspę Spitsbergen i... do tej pory nie wróciła do Polski. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen", „Hen. Na północy Norwegii" oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy" opowie o życiu w krajach północnych, a rozmowie towarzyszyć będzie pokaz zdjęć.

O książce „Przez ruiny i zgliszcza. „Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" Mordechaja Canina porozmawiają Krystyna Bratkowska z wydawnictwa Nisza oraz tłumaczka książki, prof. Monika Adamczyk – Garbowska. Mordechaj Canin, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 roku, ukazał się w polskim przekładzie po raz pierwszy, a jedne z tekstów dotyczy również Kutna.
 Ważnym gościem festiwalu będzie ceniony dziennikarz Michał Nogaś, znany między innymi z programów kulturalnych Radiowej Trójki, z która związany był od 2000 do 2016 roku, gdzie współtworzył program radiowy Dom Kultury. Razem z Wojciechem Mannem, w każdy piątkowy poranek, rozmawiał na antenie o nowościach książkowych. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Jest gospodarzem „Radia Książki" - wspólnego przedsięwzięcia „Książek. Magazynu do czytania" i Wyborczej.pl i Audioteki, gdzie co tydzień rozmawia z najciekawszymi i najważniejszymi polskimi autorami – pisarzami, poetami, tłumaczami czy dziennikarzami. Michał Nogaś poprowadzi spotkania z Marcinem Kąckim i z Wojciechem Jagielskim, a sam będzie gościem Drugiego Śniadania z Michałem Nogasiem, gdzie przy kawie i drugim śniadaniu opowie o książkach, które zrobiły na nim największe wrażenie i o tym, dlaczego warto czytać reportaże. 

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy też dwa filmy dokumentalne – pierwszy z nich „Podziemie nadziei" (2017) w reż. Jana Bluza, poświęcony tematyce medycznej marihuany, drugi „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie." – opowieść o polskim podróżniku, Aleksandrze Dobie. Zarówno Jan Bluz, jak i Aleksander Doba, będą gośćmi festiwalu – spotkania z nimi odbędą się po projekcji filmów.
 Festiwalowi towarzyszyć będą aż 4 wystawy fotografii. Dwie z nich, organizowane we współpracy z warszawskim Domem Spotkań z Historią, to prawdziwa uczta dla wielbicieli fotografii reportażowej. „Rok 1989" Krzysztofa Millera, wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą", a w swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. Podczas wystawy zaprezentujemy jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech
 Kutnowska publiczność będzie mogła także podziwiać zdjęcia wybitnego polskiego reportera, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce, Tadeusza Rolke. „Fotografie warszawskie" to wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tymi obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta.

„Trzy sztuki w Antarktyce" to wystawa będąca elementem większego projektu artystycznego (łączącego fotografię, film i muzykę) . To efekt podróży na Antarktykę Bartosza Stróżyńskiego, fotografa i operatora podwodnego, kompozytora, autora tekstów to kolejna fotograficzna propozycja. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z autorem i prezentację filmu dokumentalnego.
 Festiwal musi mieć też swój kutnowski akcent – w zeszłym roku była nim wystawa zdjęć Adama Pietrusiaka, w tym roku publiczność na pewno zachwycą prace kutnowskiego fotografa, Michała Tomczaka, którego niezwykłe fotografie z drona, znalazły się między innymi w finale konkursy National Geographic Polska (2015) i docenione zostały na całym świecie - prezentowane były miedzy innymi podczas Serii wystaw DJI - Perspectives by SkyPixel - 2016 World Tour wTokyo, Los Angeles, San Francisco, Hong Kong i Berlinie.
Wystawę „Zdjęcia z nieba" będzie można podziwiać przede wszystkim w Sali Tarasowej KDK.

Zapraszamy również na stoisko książkowe, organizowane przez wydawnictwo Biała Plama, gdzie będzie można kupić książki wszystkich gości festiwalowych oraz wiele innych pozycji związanych ze sztuką faktu.