wersja testowa serwisu

Ekonomiczny wpływ hazardu

Ekonomiczny wpływ hazardu

Hazard nie jest już działalnością rutynowo potępioną przez urzędników państwowych, którzy chcą narzucić swoim społecznościom normy etyczne. W niektórych częściach kraju hazard został przyjęty i promowany jako legalna strategia rozwoju gospodarczego. W teorii loterie, gry w zdrapki online, tory wyścigowe, kasyna i gry elektroniczne mogą wypełnić rządowe kasy funduszami na wsparcie godnych rządowych programów. Zwolennicy twierdzą, że hazard może zapewnić pracę z dobrymi korzyściami osobom bezrobotnym lub niepełnym zatrudnieniu. Aby jednak hazard zyskał legitymizację, musi zmienić się z postrzeganego jako problem społeczny w etycznie neutralną formę rozrywki, a nawet pozytywną siłę rozwoju gospodarczego. Rząd pomógł w tej transformacji, otwarcie promując różne formy państwowego hazardu, takie jak loterie i gry liczbowe.

Korzyści ekonomiczne a społeczne koszty hazardu

Zamieszanie otacza pytanie, ile nowych miejsc pracy i ile wygenerowały rządowe dochody z gier hazardowych. Instytut Rockefellera zauważył, że dochody stanu z gier hazardowych stale rosły od 1998 do 2007 roku i wyniosły 23,3 miliarda dolarów w roku podatkowym 2007. W 2007 roku dziesięć stanów zebrało ponad 1 miliard dolarów rocznie z przychodów z hazardu, a kolejne siedem - ponad 500 milionów dolarów rocznie. rok. Przychody z gier hazardowych stanowiły od 2,1 do 2,5 procent przychodów ze źródeł własnych każdego roku. Jednak wzrost przychodów z hazardu zwolnił w roku podatkowym 2008.

Instytut Rockefellera stwierdził, że z perspektywy fiskalnej hazard sponsorowany przez państwo przypomina akcje największych spółek - niezawodnie generuje duże ilości gotówki, ale nie obiecuję już dramatycznego wzrostu. Badacze z instytutu spekulowali, że osłabienie wzrostu przychodów z gier hazardowych można częściowo wytłumaczyć niekorzystnymi warunkami ekonomicznymi. Obawy o społeczne koszty związane z patologicznym hazardem były jednak również postrzegane jako stały problem, który hamował wzrost.

Niektórzy analitycy twierdzą, że szacunki korzyści z hazardu są rażąco zawyżone. Twierdzą, że korzyści mogą powstać tylko wtedy, gdy goście spoza tego obszaru zostawią swoje pieniądze w kasynach i wrócą do domu. Analitycy argumentują, że jeśli dany obszar nie ma perspektyw przyciągania turystów z kraju lub zagranicy, jedynym uzasadnieniem dla uzyskania licencji na kasyno jest wartość przyjemności dla lokalnych mieszkańców, a nie zysk ekonomiczny netto.

Społeczne koszty hazardu

Negatywne wybory życiowe są powiązane z problematycznym lub patologicznym hazardem. Zachowania związane z tym rodzajem hazardu obejmują samobójstwo, rozwód, bezdomność oraz znęcanie się lub zaniedbanie w rodzinie. Zachowania związane z problemem nastolatków lub patologicznym hazardem obejmują zażywanie alkoholu i narkotyków, wagarowanie, niskie stopnie i nielegalne działania mające na celu finansowanie hazardu.

Inne negatywne skutki są związane z hazardem. Kompulsywny hazard wiąże się z podwyższonym napięciem w małżeństwach i rozwodach. Małżonkowie nałogowych hazardzistów częściej cierpieli na problemy emocjonalne i fizyczne. Badania powiązały również hazard z przemocą domową i bezdomnością. Koszty społeczne hazardu można rozpatrywać zarówno z perspektywy indywidualnej, jak i społecznej. Indywidualne problemy finansowe związane z problematycznym lub patologicznym hazardem obejmują przestępczość, utratę pracy i bankructwo. Krewni i przyjaciele są często źródłem pieniędzy dla graczy. Pracodawcy ponoszą straty w postaci obniżonej produktywności, defraudacji i czasu straconego w pracy.

Patologie społeczne i uzależnienia unieszkodliwiają jednostki i zmuszają innych do płacenia za ich dysfunkcyjne zachowanie. Komisja stwierdziła, że ​​na niektórych obszarach pojawienie się gier hazardowych w kasynach przyniosło społecznościom korzyści w postaci nowych i lepszych miejsc pracy, zwiększenia siły nabywczej oraz infrastruktury pomocy społecznej, takiej jak szkoły i szpitale.

Zwolennicy twierdzą również, że hazard może przyciągać turystykę, a ograniczenia po prostu przekierowują potencjalne wpływy podatkowe na nielegalne operacje hazardowe lub na inne regiony, w których praktyka ta jest legalna. Przeciwnicy hazardu twierdzą, że przyciąga on różnorodne choroby społeczne, które szkodzą społeczeństwu. Hazard może stać się kompulsywnym nawykiem, rujnując życie ludzi, którzy zaciągają ogromne długi lub tracą dochody i oszczędności osobiste lub rodzinne.

Badania sugerują, że od 1 do 5 procent dorosłej populacji można uznać za problematycznych hazardzistów, a społeczeństwo musi pokryć przynajmniej część wynikających z tego kosztów związanych z utratą produktywności, poradnictwem psychologicznym i innymi usługami.

Wniosek

Pomimo pozytywnych skutków ekonomicznych hazardu, niektóre osoby są przeciwne hazardowi ze względu na niekorzystne skutki uzależnienia i strat. Niezależnie od tego hazard nadal odgrywa znaczącą rolę w gospodarce, od tworzenia miejsc pracy, generowania dochodów po rząd i efekty zewnętrzne.