wersja testowa serwisu

Fałszywe zgłoszenie dotyczące pożaru w Biedronce. Sprawca odpowie za nocną akcję służb

strazak-woz-maska
fot. ilustracyjne

Straż pożarna z powiatu łęczyckiego została w nocy postawiona w stan gotowości, po tym, jak do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze marketu Biedronka w Piątku. Alarm okazał się fałszywy.

W środę, 13 stycznia przed godziną 2:00 służby ratunkowe zostały zaalarmowane o pożarze Biedronki w Piątku. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej - dwa z JRG Łęczyca i po jednym z OSP Piątek i OSP Góra Św. Małgorzaty. Wysłano tam również patrol policji.

Jako pierwsi na miejsce dotarli miejscowi druhowie, którzy udali się na rozpoznanie. Szybko okazało się, że we wskazanym miejscu nie ma żadnych oznak zagrożenia. Ratownicy dokładnie sprawdzili teren i ostateczni uznali, że alarm za fałszywy i złośliwy.

W związku z tym osoba, która spowodowała fałszywy alarm ma zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Sprawą mają zająć się policjanci.

Nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. Art 66. par. 1 kodeksu wykroczeń wskazuje karę za te wykroczenie:

  • Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
  • Kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Dodatkowo, w paragrafie drugim czytamy:

  • Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Zgodnie z art. 224a Kodeksu karnego, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach, i w konsekwencji wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub właściwego organu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

źródło: własne / strazacki.pl