Gmina Piątek rozpoczęła w 2022r. wykonywanie robót budowlanych w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych pn. „Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku”

Gmina Piątek rozpoczęła w 2022r. wykonywanie robót budowlanych w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych pn. „Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku”

Gmina Piątek rozpoczęła w 2022r. wykonywanie robót budowlanych w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych pn.Budowa pasywnego budynku przedszkola w Piątku". Na powyższą inwestycję Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 w wysokości 3 926 894,09 pln.

Projekt obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie obiektu pasywnego przedszkola o powierzchni ok. 1060 m2. Obiekt będzie miał charakter demonstracyjny. Obiekt przeznaczony będzie do prowadzenia zajęć odpowiednich dla funkcji przedszkola – przeznaczenie obiektu – cele opiekuńczo – edukacyjne dzieci do lat 7. Zgodnie z wytycznymi Inwestora, obiekt pełnić ma funkcję edukacyjną i opieki dziennej – przedszkole gminne dla 175 dzieci.

Kosztami kwalifikowanymi w projekcie są: zakup nieruchomości; wykonanie robót budowlanych polegających na kompleksowym wybudowaniu budynku użyteczności publicznej, w tym roboty budowlane i instalacyjne – sanitarne i elektryczne. Kosztem kwalifikowanym są również część przygotowawcza projektu i część zarządzania i promocji projektu.

Zrealizowanie projektu przyczyni się do zminimalizowania zużycia energii cieplnej i elektrycznej produkowanej w źródle konwencjonalnym, w tym samym uniknięcia niskiej emisji na terenie Gminy Piątek. Powyższe wpłynie na osiągnięcie celu szczegółowego w postaci poprawy jakości powietrza na terenie Gminy Piątek. Dzięki zastosowaniu w ramach projektu rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii nastąpi ograniczenie produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych. Budowa demonstracyjnego budynku pasywnego na terenie gminy powinna wpłynąć na wzrost atrakcyjności społeczno-gospodarczej tego terenu.

W wyniku realizacji projektu planuje się osiągnąć wskaźnik produktu: „Liczba wybudowanych budynków z uwzględnieniem standardów budownictwa pasywnego – 1 szt." oraz wskaźnik rezultatu bezpośredniego „Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 53,44 ton równoważnika CO2/rok" oraz wskaźnik horyzontalny „Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.".

Realizacja projektu przyczyni się bezpośrednio do powstania obiektów wzorcowych – demonstracyjnych pod względem minimalizacji zużycia energii cieplnej i elektrycznej, a tym samym stworzy warunki zachęty dla innych inwestorów, to zaś przełoży się na poprawę stanu powietrza atmosferycznego na terenie Gminy Piątek, w regionie i województwie.

Celem realizacji projektu jest wzrost konkurencyjności i atrakcyjności społeczno- gospodarczej Gminy Piątek, przeciwdziałanie jej marginalizacji społecznej i gospodarczej. Zakłada się, że zrealizowanie projektu wpłynie pozytywnie na wyrównanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarze wiejskim jakim jest Gmina Piątek.

Projekt spełnia kryteria merytoryczne określone w dokumencie „Załącznik nr IV do Regulaminu Konkursu Zamkniętego dla naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Osi Priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna Działanie IV.3 Ochrona powietrza, Poddziałanie IV.3.2 Ochrona powietrza Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.