W Sali OSP w Klonowcu Starym odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 35-lecia Zespołu Śpiewaczego „Strzelce" oraz 45-lecia Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach.
Uroczystość otworzyła Ewa Karbowska – kierownik grupy, która przywitała licznie przybyłych gości, wśród których byli m.in.: Senator RP Przemysław Błaszczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński, Kierownik Działu Kulturowego Łódzkiego Domu Kultury Andrzej Białkowski, Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski, Przewodnicząca Rady Gminy Strzelce Teresa Sobczyk, Honorowy Prezes Zarządu ZOSP RP w Strzelcach Marian Adamusiak, zespół śpiewaczy „Klonowianki" z kierownik Aliną Solarską, przedstawiciele Zarządu OSP w Klonowcu Starym, byłe członkinie zespołu „Strzelce", Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach Marek Syska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzelcach Jolanta Piotrowicz-Albiniak, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Strzelcach Iwona Kaczmarska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Klaudia Baranowska, Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Strzelcach Marianna Oleczek, Magdalena Mogielska z Urzędu Gminy w Strzelcac.
Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy za zmarłych członków Zespołu Śpiewaczego „Strzelce": Jadwigę Pietrzak, Marię Cierpikowską, Piotra Cierpikowskiego, Marię Postolską, Mariana Karbowskiego, Krystynę Babską.
Zespół Śpiewaczy „Strzelce" rozpoczął swa działalność w 1988 roku i w tym roku obchodzi piękny Jubileusz 35-lecia swego istnienia. Grupa działająca pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach ma na swoim koncie wiele występów, niejednokrotnie zakończonych dużymi sukcesami. Zespół „Strzelce" jest reprezentantem folkloru sannicko-gostynińskiego i wykonuje przede wszystkim pieśni ludowe związane z tym regionem. Kierownikiem zespołu „Strzelce" jest Ewa Karbowska, a opiekunem muzycznym Władysław Jasiński.
Zespół Śpiewaczy „Strzelce" przez 35 lat był i nadal jest kulturalnym wizerunkiem swego terenu, jest najstarszym zespołem śpiewaczym gminy Strzelce i należy do grona najstarszych grup w swoim regionie. Członkowie zespołu mają wielki wkład pracy w kierunku przyswojenia tradycyjnego repertuaru i jego stylowego wykonania oraz rekonstrukcji gwary i odtworzeniu stroju ludowego.
W kształtowaniu życia kulturalnego oraz rozwijania aktywnego uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze istotną rolę pełnią instytucje i placówki upowszechniania kultury, wspomagane przez społeczny ruch kulturalny. W celu merytorycznej koordynacji działalności kulturalnej na terenie gminy Strzelce, Uchwałą Gminnej Rady Narodowej z dniem 1 stycznia 1978 roku powołano Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach, jako placówkę integrującą działalność wszystkich jednostek kulturalno-oświatowych na terenie gminy.
Dyrektorem GOK w Strzelcach został Zdzisław Wojtera. W latach 1980-1988 stanowisko dyrektora GOK w Strzelcach zajmowała Henryka Pawlina-Bielecka, która była kontynuatorką inicjatyw rozpoczętych przez swego poprzednika. Od 1988 roku do chwili obecnej dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury jest Marek Syska, który w 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
W tym dniu Jubilaci odbierali gratulacje, same ciepłe słowa i okolicznościowe prezenty od wszystkich przybyłych gości. Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski złożył podziękowania i wyrazy uznania dla Zespołu i Gminnego Ośrodka Kultury za wieloletnią działalność artystyczną i kulturalną oraz szerzenie ducha folkloru.
- Mam nadzieję, że w zdrowiu i pomyślności doczekacie wielu radosnych jubileuszy. Jestem przekonany, że Zespół rzetelną pracą i zaangażowaniem będzie dalej przysparzał wiele radości i będzie „perłą w koronie" naszej ludowej tradycji i Ambasadorem Kultury w naszej strzeleckiej ojczyźnie - powiedział Wójt Grabowski.
Część oficjalną tego pięknego Jubileuszu zakończyły krótkie występy zespołów „Strzelce".„Klonowianki"
źródło: UG Strzelce