wersja testowa serwisu

Będzie koszmarnie gorąco! Są alerty przed upałami, ale IMGW ostrzega jeszcze przed czymś!

thermometer-3581190_1920
Pixabay

Do Polski wracają upały! W najbliższych dniach temperatura znacznie przekroczy 30 stopni Celsjusza. Synoptycy z IMGW wydali dla przeważającej części kraju prognozę zagrożeń meto, na mapie czerwono, także w Łódzkiem. Czego możemy się spodziewać w związku z ostrzeżeniem II stopnia?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wydali alerty II stopnia. W przypadku wszystkich powiatów województwa łódzkiego ostrzeżenie - na ten moment - obowiązuje od dziś (6 lipca) od godziny 13.00 do środy (7 lipca) do godziny 19:00.

- Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że przynajmniej przez dwa dni temperatura maksymalna będzie wynosić od 30 do 32 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna sięgnie powyżej 18 - 19 st. C. - informują synoptycy.

Ostrzeżenie przed upałem dotyczy wszystkich powiatów Łódzkiego, a więc alert obowiązuje w powiatach: bełchatowskim, brzezińskim, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, Łodzi, opoczyńskim, pabianickim, pajęczańskim,piotrkowskim, Piotrkowie Trybunalskim, poddębickim, radomszczańskim, rawskim, sieradzkim, Skierniewice, skierniewickim, tomaszowskim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i zgierskim.

Na tym jednak nie koniec, bo wraz z gorącą masą powietrza wzrasta zagrożenie burzami z gradem. I w tym przypadku IMGW zachowuje czujność i w prognozie zagrożeń wydano alert przed burzami z gradem. W tym przypadku jest to ostrzeżenie I stopnia i na razie wydano je do nadchodzącej soboty, 10 lipca. 

Co oznacza drugi stopień zagrożenia

Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Upał, jak się chronić?

Warto przy tej okazji wspomnieć, że choć upalna pogoda wiele osób cieszy, to może być równie niebezpieczna co burza czy ulewy, dlatego wydane alerty mają nam o tym przypominać.

Przy bardzo wysokiej temperaturze najlepiej nie wychodzić z domu, ale jeśli to niemożliwe, to starajmy się unikać przebywania na słońcu w południe. Zawsze pamiętajmy też o ochronie głowy - osoby starsze i rodzice dzieci nie mogą zapominać o kapeluszu czy chustce!

Wychodząc z domu zawsze zabierzmy ze sobą butelkę wody. Osoby starsze nie odczuwają tak szybko łaknienia i łatwo o omdlenia. Również małe dzieci często nie komunikują rodzicom pragnienia, a o odwodnienie, gdy żar leje się z nieba bardzo łatwo!

Kolejna sprawa to opalanie, przy takich upałach lekarze tego nie zalecają, ale jeśli nie możemy się powstrzymać przed słoneczna kąpielą używajmy kremu z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed oparzeniami.

Zadbajmy też, by w upalne dni nasza dieta była bogata w warzywa, owoce i lekkostrawne dania - unikajmy ciężkostrawnych potraw, które dodatkowo obciążają nasz organizm. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.