wersja testowa serwisu

Infolinia WOT do wsparcia seniorów zakończyła działanie

Infolinia WOT do wsparcia seniorów zakończyła działanie

Zakończyła działalność infolinia Wojsk Obrony Terytorialnej 800 100 115. Pod tym numerem telefonu przez ostatnie pół roku dyżurowali Terytorialsi, którzy pomagali seniorom w procesie szczepień. Od 5 lipca dzwoniący pod ten numer zostaną przekierowani na ogólnopolską infolinię 989 oraz stronę www.nfz.gov.pl.

Infolinia WOT rozpoczęła swoją działalność 18 stycznia br. i była odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie wsparcia przy szczepieniach przeciwko Covid – 19. Przez blisko pół roku działalności żołnierze OT – operatorzy infolinii odebrali blisko 40 tys. połączeń udzielając bezpośredniego wsparcia w 13 tys. przypadków. Operatorzy infolinii najczęściej pomagali w rejestracji na szczepienia, organizacji transportu i dojeździe mobilnych zespołów szczepiennych. Seniorzy dzwonili też z prośbą o pomoc w zmianie terminu i miejsca szczepień. Zdarzały się też prośby o przyspieszenie terminu szczepienia lub pomoc w umówieniu wizyt do specjalistów. Niepełnosprawni seniorzy wnioskowali o wsparcie w transporcie i pomocy w wyjściu z domu.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w wymienionym zakresie objęli wsparciem blisko 80 seniorów na terenie województwa łódzkiego.

Idea numerów infolinii pomocowych żołnierzy WOT, powstała ponad rok temu na początku pandemii. Linie zmieniały obszar udzielanego wsparcia w zależności od dynamicznie zmieniających się potrzeb społeczeństwa. Początkowo była to infolinia wsparcia psychologicznego. Następnie podczas wakacji numer służył informowaniu jak zabezpieczyć wypoczynek dzieci i młodzieży zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz jak starać się o wsparcie Terytorialsów w zabezpieczeniu sanitarnym obozów i kolonii letnich. Następnie przekształcił się w całodobową infolinię zbierającą potrzeby ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych instytucji pomocowych.

Aż w styczniu tego roku, ruszyła infolinia wsparcia dla seniorów 800 100 115, pod którą żołnierze WOT-u przyjmowali zgłoszenia od osób starszych potrzebujących wsparcia w realizacji procesu szczepienia.

Od poniedziałku 5 lipca osoby dzwoniące na numer 800-100-115 zostaną przekierowane na ogólnopolską infolinię 989 oraz na stronę www.nfz.gov.pl.