Jakie są najlepsze rodzaje portfeli kryptowalutowych?

cryptocurrency-g7483099e0_1920

Handlarze i entuzjaści kryptowalut potrzebują portfela, niezbędnego narzędzia do przechowywania kryptowalut. Przez lata portfele kryptowalutowe rozwijały się wraz z wieloma nowymi projektami blockchain i tokenami.

Można mieć portfele na konkretną kryptowalutę lub takie, które mogą przechowywać różne tokeny. Różnią się one ze względu na cel i technologię. Dwa główne typy portfeli kryptowalutowych to gorące i zimne. Możesz również znaleźć portfele sprzętowe, papierowe, desktopowe i odmiany mobilne.

Czym jest portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalutowy to oprogramowanie lub urządzenie sprzętowe, które wchodzi w interakcję z blockchainem i przechowuje parę kluczy prywatnych i publicznych. Dzięki tym kluczom można wygenerować adres kompromitujący alfanumeryczny identyfikator, który służy do oznaczenia miejsca, w którym można wysłać monety na blockchainie.

Transakcje współdzielą adres w celu przekazania środków, natomiast klucz prywatny nigdy nie jest ujawniany. Jeśli widzisz korzystny Ethereum kurs, możesz użyć tego mechanizmu do sprzedaży lub zakupu walut. Ponadto, możesz uzyskać dostęp do swojej kryptowaluty na dowolnym portfelu z kluczem prywatnym. 

Gorące lub zimne portfele

Główną różnicą między gorącymi i zimnymi portfelami jest połączenie internetowe. Gorące portfele posiadają łączność internetową, dzięki czemu są wygodniejsze i bardziej intuicyjne, ale stanowią zagrożenie, ponieważ złośliwe ataki mogą do nich dotrzeć.

Z drugiej strony, zimne portfele nie wymagają połączenia z Internetem i mają klucze przechowywane w trybie offline.

Który z nich jest lepszy? Pod względem bezpieczeństwa lepszy jest zimny portfel, ponieważ minimalizuje potencjał włamania. Ale to nie jest właściwe pytanie, ponieważ oba portfele są używane do różnych celów.

Jeśli masz większą ilość tokenów kryptowalutowych, prawdopodobnie powinieneś trzymać je w zimnym portfelu. Do codziennych transakcji i innych celów handlowych powinieneś używać gorącego portfela. Trzymaj małe kwoty w gorących portfelach, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich aktywów kryptowalutowych.

Inne rodzaje portfeli kryptowalutowych

Portfele sprzętowe to dedykowane urządzenia, które posiadają publiczne adresy i klucze. Wyglądają podobnie do USB i mają mały ekran z kilkoma przyciskami. Portfele sprzętowe przeznaczone są do podłączenia do komputera. Są to najdroższe portfele, ale podobnie jak zimne oferują wysoki poziom bezpieczeństwa. Łatwość obsługi to kluczowa charakterystyka powiązana z tym typem portfela kryptowalutowego.

W pierwszych latach boomu kryptowaluty Bitcoin niektórzy użytkownicy drukowali kody QR i używali ich jako portfeli. Papierowe wersje są przestarzałe, głównie dlatego, że można obsługiwać jedynie częściowe płatności. Chociaż mogą być bezpiecznym sposobem na przechowywanie kryptowalut w skarbcu, są znacznie mniej wygodne niż zimne portfele. 

Różne platformy

Aby handlować kryptowalutami, musisz mieć połączenie z Internetem. Portfele są dostępne na wszystkich najbardziej popularnych urządzeniach, które mają dostęp do internetu.

Portfele desktopowe to oprogramowanie dla konkretnych systemów operacyjnych. Możesz przechowywać swoje tokeny kryptowalutowe na portfelu desktopowym, który jest najlepszym kandydatem do tzw. zimnego przechowywania. Jednak najlepiej, aby znajdowały się one na czystych systemach z oprogramowaniem antywirusowym i zapasowym.

Telefony komórkowe wyprzedziły obecnie laptopy i komputery w większości zastosowań, przede wszystkim w przeglądaniu stron internetowych. Aplikacje mobilne do bankowości i handlu są również powszechne, ponieważ zapewniają wygodę użytkownikom. Portfele mobilne są podobne do oprogramowania desktopowego, ale są bardziej podatne na ataki złośliwego oprogramowania. Wykorzystują one kody QR do handlu, będziesz musiał użyć szyfrowania dla większego bezpieczeństwa. Najmniej bezpieczną opcją do przechowywania kryptowalut są portfele internetowe. Możesz uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem przeglądarek.

Uwaga! W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.