„Jan Kasprowicz na tle swoich czasów” – 40. Dni Historii w Kasprowiczu

2023-11-17-Dni-Historii-w-Kasprowiczu-11
fot. II LO w Kutnie

„Jan Kasprowicz na tle swoich czasów" – pod takim hasłem przebiegały 40. Dni Historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Przygotowane wykłady, konkursy i wycieczki dotyczyły wydarzeń przełomu XIX i XX wieku oraz nawiązywały do życia i twórczości patrona szkoły, jednocześnie korelując z jubileuszem 70-lecia istnienia placówki.

Czas młodości patrona liceum przybliżyła Katarzyna Mruk z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w prelekcji pt. „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jego Magnificencja nie będzie umiał – o młodzieńczych latach Jana Kasprowicza".

„Od Młodej Polski do końca walk o niepodległe państwo: ludność polska i jej elity (1890-1923)" – to temat wykładu prof. dr. hab. Jarosława Kłaczkowa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykładowca, ceniony autor podręczników licealnych, zwrócił uwagę na postawy społeczeństwa polskiego wobec narastających tendencji niepodległościowych w drugiej połowie XIX w. i u progu niepodległości. Odwołał się do wybitnych postaci naszej historii, założycieli głównych nurtów politycznych oraz twórców struktur niepodległego państwa.

W ogólnoszkolnym Wielkim Teście Wiedzy o Patronie najwyższy wynik uzyskały: Aleksandra Kacprzak i Julia Kacprzak z klasy 1e – społeczno-prawnej, a zaraz za nimi uplasowały się uczennice z klas biologiczno – chemicznych: Iga Jędrzejczak z 1a oraz Agata Wiśniewska z 2a.

W turnieju historycznym „Czasy Jana Kasprowicza" – rozgrywanym w formule „jeden z dziesięciu" – uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z niełatwymi pytaniami. Wykazali się bardzo dobrą znajomością pojęć, nazwisk bohaterów, miejsc i znaczących wydarzeń z naszej historii. Świetnie rozpoznawali obrazy i fotografie. Zasłużone zwycięstwo odniosły Maria Kotkowska i Maria Pietrzak z klasy 3b – społeczno-prawnej. Miejsce drugie zajęli:Nikola Peda i Michał Broda z 2d – humanistycznej. Trzecie przypadło Julii Szwejdzie i Wiktorowi Kosko z 4b – społeczno-prawnej. Nagrody w postaci bonów do Empiku ufundowała Rada Rodziców, a wszyscy uczestnicy otrzymali specjalnie wykonane na tą okazję zakładki do książek, nawiązujące do tematyki Dni Historii. Listopadowe konkursy historyczne w formule „Jeden z dziesięciu" to już tradycja Kasprowicza.

Dniom Historii towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona architektom II Rzeczypospolitej oraz wycieczki do Szymborza i Inowrocławia – miejsc urodzenia i młodości Jana Kasprowicza. Dla licealistów przygotowano także zwiedzanie Cytadeli Warszawskiej z jej X Pawilonem oraz Muzeum Wojska Polskiego.

– „Dni Historii" po raz kolejny w ciekawy sposób wzbogaciły ofertę historyczną Kasprowicza. Jest to zawsze okazja do poszerzenia wiedzy, ale i do świetnej wspólnej zabawy – podsumowuje Artur Ciurlej dyrektor liceum. – W tym roku „Dni Historii" świetnie wpisały się w obchody rocznicowe 70-lecia szkoły.Całość wydarzeń przygotował i koordynował zespół historyków w składzie Renata Saramonowicz, Dorota Dobiecka-Stańska, Piotr Staniszewski i Artur Ciurlej.

źródło: II LO w Kutnie
Zobacz zdjęcia: