wersja testowa serwisu

Już ponad milion złotych na rzecz czystego powietrza w Kutnie

chimney-5183095_960_720
fot. ilustracyjne

Już ponad milion złotych przeznaczono z budżetu Kutna na dotacje związane z wymianą źródeł ciepła. Za te pieniądze wymienionych zostało 375 tak zwanych kopciuchów, czyli pieców starszej generacji. To efekty programu zwalczania zanieczyszczenia w mieście, który prowadzony jest od 2016 roku.

Większość z korzystających z dotacji zamieniała do tej pory tradycyjne piece węglowe na ogrzewanie gazowe. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się piece na eko-groszek. Jeszcze mniejsza liczba mieszkańców decydowała się na montaż pomp ciepła lub pieców na pellet. W budżecie na 2021 rok nie zabrakło wsparcia dla mieszkańców chcących zmienić swoje źródło ciepła. Program ulegnie jednak delikatnej zmianie.

- Chodzi o zasady przyznawania dotacji. Do tej pory przyznawaliśmy pieniądze dla mieszkańców, którzy wymieniali swoje piece również na te, na eko-groszek. Teraz chcielibyśmy, aby dotowane były jeszcze bardziej ekologiczne inwestycje. Myślę tu na przykład o przyłączach gazowych, piecach na pellet, piecach olejowych czy pompach ciepła – wyjaśnia Jacek Boczkaja, Zastępca Prezydenta Kutna.

Nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku. Kwota dotacji pozostaje bez zmian czyli może to być maksymalnie 50 procent całej wartości inwestycji, ale nie więcej niż 3000 złotych. Warto przypomnieć do tej pory z miejskiego programu skorzystało 375 gospodarstw domowych. Dla porównania w sąsiednim Łowiczu nie prowadzi się podobnego programu finansowanego z budżetu miasta, podobnie jest w Sieradzu. W Zduńskiej Woli – jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, dzięki miejskim programom wymieniono dotychczas 250 pieców starego typu.