wersja testowa serwisu

WIDEO + ZDJĘCIA: Koła Gospodyń Wiejskich z Gmina Kutno przygotowały Wielkanocne pyszności

WIDEO + ZDJĘCIA: Koła Gospodyń Wiejskich z Gmina Kutno przygotowały Wielkanocne pyszności

Wielkanoc to najstarsze, a jednocześnie najważniejsze święto chrześcijańskie, które jest głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i niesie ze sobą wiele tradycji. Dla uczczenia tego szczególnego święta Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska zorganizowała w dniu 29 marca 2021 roku w Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku Prezentację Stołów Wielkanocnych. W wydarzeniu wzięły udział Kola Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Wielkiej, Nowej Wsi, Gołębiewa, Wierzbia oraz Sójek Kolonii.

Panie zaprezentowały własne interpretacje stołów wielkanocnych. Znalazły się na nich pyszne potrawy zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej odsłonie. Zgodnie ze zwyczajem na stołach pojawiły się między innymi faszerowane jaja, kaczka z owocami, żurek z białą kiełbasą, pasztet z królika z borowikami, szynka jajeczna czy domowy chleb na zakwasie. Na stołach nie zabrakło pięknie udekorowanych bab, mazurków, baranków, serników i innych słodkości.

Prezentacja Stołów Wielkanocnych miał na celu podtrzymywanie tradycji, integrację i wzmacnianie więzi społecznych oraz zachęcenie młodego pokolenia do kultywowania świątecznych zwyczajów.

Po pokazie każde Koło Gospodyń Wiejskich otrzymało od Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej pamiątkowe drewniane tace.

W związku z panującą pandemią całe wydarzenie odbyło się przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Dziękujemy wszystkim Paniom za udział w prezentacji oraz za podzielenie się swoimi świątecznymi zwyczajami i zamiłowaniem do tradycji. Gratulujemy finezji, pomysłowości i kreatywności w przygotowaniu stołów wielkanocnych.