wersja testowa serwisu

Kolejne bardzo duże obostrzenia związane z koronawirusem. Dwumetrowy dystans, niepełnoletni nie będą mogli wychodzić na dwór bez opieki

Kolejne bardzo duże obostrzenia związane z koronawirusem. Dwumetrowy dystans, niepełnoletni nie będą mogli wychodzić na dwór bez opieki
(fot. Krystian Maj/KPRM)

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa dotycząca kolejnych etapów walki z koronawirusem. Udział w niej wzięli Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.

Rząd podjął następne decyzje dotyczące obostrzeń związanych z koronawirusem.  Dotyczą one m.in. wymogu dwóch metrów odległości w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy to osób opiekujących się dziećmi (do 13 roku życia), osobami chorymi i niepełnosprawnymi.

- Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dot. następnych obostrzeń - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

- Zakaz wychodzenia ludzi młodych to pokłosie weekendowych spotkań. Stąd zamknięcie parków czy bulwarów - powiedział Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. - Nie ma szczepionki i nie ma leku na koronawirusa. Stąd potrzeba izolacji społecznej.

Wśród kolejnych kroków w walce z koronawirusem są także ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

- Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich - kontynuował Prezes Rady Ministrów.

Inne zasady obowiązywać będą także w sklepach. Ograniczono liczbę klientów:

  • sklepy i punkty usługowe – maksymalnie 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
  • targowisko – maksymalnie 3 klientów na punkt handlowy,
  • placówki pocztowe – maksymalnie 2 osoby na okienko pocztowe

Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu etc. W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane.

Wprowadzono także obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach. W godzinach 10:00 - 12:00 w sklepach i punktach usługowych przebywać będą mogli jedynie seniorzy.

- Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami koronawirusem - dodaje Mateusz Morawiecki.

Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Co ważne, wszyscy goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Na czas pandemii koronawirusa rząd odwołuje wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do wykonania. Wyjątkiem są pilne, wymagane ze względu stanu zdrowia. Wprowadzona została także obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia  PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

- Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę - dodał  Premier Mateusz Morawiecki.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

- Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę - podkreślił Prezes Rady Ministrów.

- Obecna kara, od 5 do 30 tysięcy, jest niewspółmierna z ryzykiem czyjejś choroby. Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych - dodał Minister Łukasz Szumowski.

Nowe obostrzenia zostały nałożone na najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.