wersja testowa serwisu
  • Wybory Prezydenckie 2020 - Urząd Marszałkowski w Łodzi - II tura

Kolejne etapy realizacji programów walki z Covid-19

85f85f9479905dfbd956d094cb77563b_XL
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

11 respiratorów trafiło dziś do szpitali z województwa łódzkiego w ramach walki z pandemią koronawirusa. Jest to element dużego projektu dofinansowanego z pieniędzy unijnych, wartego 110 mln zł. Szyte są już także kombinezony ochronne zamówione w firmach z naszego regionu przez samorząd województwa.

W środę, 3 czerwca, cztery szpitale - w Łodzi, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim, otrzymały respiratory. Było to osiem respiratorów transportowych i trzy stacjonarne. W przekazaniu sprzętu uczestniczyli: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, przewodnicząca Sejmiku Województwa Iwona Koperska oraz wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia Piotr Adamczyk.

Trzy respiratory transportowe dostał Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej - Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi. Urządzenia przekazał marszałek Grzegorz Schreiber.

- Od kwietnia, jako Województwie Łódzkie, realizujemy duży program opiewający na ponad sto milionów złotych ze środków Unii Europejskiej i ze środków własnych województwa. W ramach tego programu do szpitali w naszym regionie trafiają respiratory, kardiomonitory, odzież ochronna, kombinezony – mówił Grzegorz Schreiber podczas briefingu przed szpitalem w łódzkich Łagiewnikach. - Wychodzimy już z najgorszego zagrożenia, ale przecież wszyscy wiemy, że w szpitalach nadal są pacjenci, którzy są chorzy. Służba zdrowia i personel medyczny w dalszym ciągu potrzebują wsparcia, dlatego dalej będziemy starali się doposażać nasze szpitale

W Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu zainstalowane zostały trzy respiratory stacjonarne. Przekazała je placówce Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- W tej chwili główne działania samorządu województwa łódzkiego nakierowane są na walkę ze skutkami koronawirusa, zarówno w służbie zdrowia jak i w gospodarce – wyjaśniła przewodnicząca Koperska.

W kolejny respirator wzbogacił się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi. W przekazaniu sprzętu uczestniczył wicemarszałek Piotr Adamczyk.

- Bardzo się cieszę, że do szpitali trafią respiratory, które stały się symbolem walki o pacjentów narażonych na Covid-19, ale trzeba pamiętać, że Zarząd Województwa Łódzkiego kupił i kupuje także kardiomonitory i pompy infuzyjne. Ten sprzęt, który stanowi wyposażenie intensywnej terapii, pomaga chorym w dojściu do zdrowia – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Najwięcej, bo cztery respiratory transportowe, trafiły do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

Zakup respiratorów to część projektu unijnego zatytułowanego „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi". Zadanie jest realizowane za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (93,5 mln zł) i Budżetu Państwa (16,5 mln zł). Już w kwietniu dwa szpitale wojewódzkie otrzymały pierwszą partię kardiomonitorów za 1,1 mln zł - dziewięć dostarczono do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi i 21 do szpitala w Zgierzu. Realizowanych bądź procedowanych jest też 25 innych umów na zakup środków ochrony osobistej, sprzętu i aparatury medycznej oraz ambulansów na kwotę ponad 26,7 mln złotych. Z kolei z Europejskiego Funduszu Społecznego (6,2 mln zł) i Budżetu Państwa (1,1 mln zł) finansowany jest projekt, w którym kupowane są środki ochrony indywidualnej. Podczas realizacji projektów pomiędzy siedem placówek leczniczych rozdzielone zostały już kombinezony ochronne, maseczki chirurgiczne, przyłbice, rękawice, pościel jednorazowa, ubrania operacyjne i ubrania jednorazowe za kwotę blisko 1,3 mln zł. Realizowane są kolejne zlecenia. Marszałek Grzegorz Schreiber wspiera przy tym firmy z naszego województwa. Dziś odwiedził dwie z nich, które przyjęły zlecenie na szycie kombinezonów ochronnych - firmę Wamatex z Aleksandrowa Łódzkiego działającą w branży tekstylnej od 1992 roku, oraz firmę ANS Sylwester Jurek istniejącą na rynku od ponad 20 lat.

- To dla nas bardzo ważne zlecenie, bo każde zlecenie, każdy klient to pomoc w trudnych czasach pandemii. Ale zlecenie od pana marszałka ma znaczenie szczególne, bo jest dedykowane dla mniejszych i większych firm w województwie łódzkim. Chcemy, by nasze certyfikowane wyroby były w szpitalach i wszystkich miejscach, gdzie przydadzą się do ochrony zdrowia – mówi Andrzej Wieczorek, właściciel firmy Wamatex z Aleksandrowa Łódzkiego.

Jak mówił podczas briefingu przed szpitalem w Łagiewnikach marszałek Grzegorz Schreiber, współpraca z producentami z naszego regionu, którą w sprawie szycia kombinezonów ochronnych nawiązuje Zarząd Województwa Łódzkiego, już przynosi efekty.

- Pierwsza partia kombinezonów zostanie przekazana do naszych szpitali wojewódzkich już w tym tygodniu. Kolejne będą trafiały przez następne tygodnie. Myślę, że do końca wakacji do szpitali trafi tych kombinezonów ponad 30 tysięcy, a jeśli będzie zapotrzebowanie na większą ilość, to również uda nam się to zapewnić, jesteśmy na to przygotowani – powiedział Grzegorz Schreiber.

Jak dodał marszałek, nie bez znaczenia było zaangażowanie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Łodzi.

- Chcę serdecznie podziękować za zaangażowanie w proces certyfikacji. Dziś, gdy byłem w halach, w których powstają kombinezony, miałem okazję rozmawiać z osobami, które je przygotowują i bardzo pozytywnie mówili o tym trudnym procesie, który musieli przejść i bardzo dobrej współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – dodał Grzegorz Schreiber.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (DK, JG, AA)