wersja testowa serwisu

Kolejne interwencje wobec nieodpowiedzialnych kierowców. Piłeś? Nie wsiadaj za kierownicę!

alkomat-alkohol

Sieradzcy policjanci interweniowali wobec nieodpowiedzialnych kierowców. Dwóch z nich wsiadło za kierownicę w stanie nietrzeźwości, natomiast trzeci złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Amatorom jazdy na „podwójnym gazie" grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a niestosowanie się do wyroku sądu zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.

27 listopada 2021 roku około godziny 18.30 w miejscowości Wróblew, policjanci sieradzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę toyoty, który w terenie zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 36 km/h. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie na koncie 59-letniego mieszkańca Sieradza. Kiedy policjanci skontrolowali jego stan trzeźwości okazało się, że ma on 1,8 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast po godzinie 21.00 dyżurny sieradzkiej policji otrzymał zgłoszenie o porzuconym osobowym fordzie w miejscowości Wróblew. Jego kierowca uderzył w przydrożne barierki i uciekł. Skierowani na miejsce policjanci z błaszkowskiego komisariatu, w samochodzie znaleźli portfel z dokumentami, które należały do 23-letniego mieszkańca powiatu sieradzkiego. Pojechali pod jego adres i zastali go w miejscu zamieszkania. Po krótkiej rozmowie mundurowi znali prawdopodobny powód porzucenia auta i ucieczki z miejsca. Wygląd i zachowanie 23-latka wyraźnie wskazywały, że jest on pod działaniem alkoholu. Potwierdziło to badanie alkomatem , który wskazał, że ma on prawie 2 promile alkoholu w organizmie. W rozmowie z policjantami przyznał się, że to on kierował fordem. Stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne barierki. Chcą uniknąć odpowiedzialności uciekł.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca wpadł w ręce policjantów sieradzkiej drogówki 28 listopada 2021 roku o godzinie 9.30 w Warcie na ulicy Przechodniej. Po sprawdzeniu danych zatrzymanego do kontroli drogowej 56-letniego kierowy ciężarowego iveco, okazało się, że ma on orzeczony sądownie zakaz prowadzenia pojazdów.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Obligatoryjne zasądzane jest również od sprawców świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W takich przypadkach sąd orzeka także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku nawet do lat 15.

Kierowco bądź rozsądny i odpowiedzialny! Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, opóźnia reakcję, powoduje zaburzenia równowagi i widzenia. Wszystkim kierującym przypominamy, że „jadąc na podwójnym gazie" ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KPP Sieradz