wersja testowa serwisu
  • Wybory Prezydenckie 2020 - Urząd Marszałkowski w Łodzi - II tura

Koniec dużej inwestycji na drodze wojewódzkiej nr 707 w Kurzeszynie. Kosztowała ponad 35 mln złotych

d7CS00lOj0CL39I
fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi

Kilka miesięcy przed terminem umownym udało się sfinalizować inwestycję na drodze wojewódzkiej nr 707 w Kurzeszynie, gdzie powstała obwodnica. Trwają ostatnie prace porządkowe, przed rozpoczęciem procedur odbiorowych.

Wybudowano prawie 2,8 km jezdni w nowym śladzie. Do tego powstały, po obu stronach obwodnicy, drogi serwisowe (szer.3,5 m), o łącznej długości 5,1 km, co ułatwi wjazdy i zjazdy na pola oraz umożliwi bezpieczny ruch rowerowy, a także ograniczy na obwodnicy ruch pojazdów rolniczych. Łącznie ułożono 21,08 tys. ton masy bitumicznej.

Droga zyskała nowe chodniki, w sumie ułożono ich prawie 2,5 tys. m2. Wybudowano 14 zjazdów na posesje.

Ważnym elementem była rozbudowa skrzyżowań. Przebudowano 8 skrzyżowań z drogami niższej kategorii oraz serwisowymi i co najważniejsze - powstały 3 nowe ronda, w ciągu obwodnicy (jedno o średnicy 28 m, dwa o średnicy 23 m). Wokół rond powstały chodniki oraz doświetlone przejścia dla pieszych, co poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Przejazd transportu zbiorowego został również wzbogacony o bezpieczne rozwiązania, poprzez budowę 4 zatok autobusowych (dwie od strony Rawy Maz., dwie od strony Skierniewic). Upłynni ruch na drodze. Do tego powstały 2 zatoki do kontroli pojazdów, co jest infrastrukturą pozwalającą na prowadzenie kontroli, zwłaszcza pojazdów ciężarowych przez Inspekcję Transportu Drogowego i Policję. Bezpieczeństwo poprawi się również dzięki lepszej widoczność poprzez wybudowanie nowego oświetlenia.(98 lamp oświetleniowych).

Droga zyskała również nowe odwodnienie – powstało ponad 1,2 km kanału i przykanalików. Do tego na trasie wybudowano 13 nowych obiektów inżynierskich.

Jest to jedna z najważniejszych aktualnie inwestycji, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa ruchu na drogach wojewódzkich. Przed inwestycją, na odcinku, który do tej pory był śladem drogi wojewódzkiej w Kurzeszynie, dochodziło do wielu niebezpiecznych zdarzeń. W tym śmiertelnych z udziałem pieszych i samochodów ciężarowych. Problemem była duża ilość łuków poziomych, czyli zakrętów, co było niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy nie przestrzegali ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym.

Inwestycja była realizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a jej wartość to ponad 35 mln zł.

W tym momencie trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe. Warto zwrócić uwagę, że inwestycja finalizowana jest kilka miesięcy przez umownym zakończeniem robót, mimo sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

źródło: ZDW w Łodzi

Zobacz zdjęcia: