"Kurka Wodna albo urojenie", czyli spektakl Polskiego Teatru Tańca w KDK

KURKA_WODNA_HEAD

Kutnowski Dom Kultury zaprasza na niezwykły i niepokorny spektakl Polskiego Teatru Tańca z Poznania. „Kurka wodna albo urojenie" na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza: „Kurka Wodna", „Matka", „Tumor Mózgowicz" i „Bellatrix".

Zespół, który wielokrotnie gościł już na kutnowskiej scenie ("Żniwa", "Wesele. Poprawiny", "Romeos&Julias Traumstadt") powraca z szalonym pomysłem wytańczenia Witkacego. Wyjątkowa formuła teatru tańca i teatru alternatywnego w połączeniu z typową dla sztuki Witkacego groteską i absurdem jest gwarancją widowiska niebanalnego, które z pewnością poruszy każdego widza.

Szczególny głos w dyskusji o sztuce, czystej formie i losie artysty - polecamy go uwadze tegorocznym maturzystom, a także uczniom i pedagogom klas o profilu humanistycznym (Sugerowany wiek odbiorców: 16+).

Spektakl odbędzie się w czwartek (13 kwietnia) o godzinie 9:00. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie KDK.

Koło jest metaforą ludzkiego losu. Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. Spektakl „Kurka wodna albo urojenie" jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. Odczucie „dziwności istnienia", absurdalność międzyludzkich sytuacji, brak harmonii, rozpad relacji składa się na dekadencki obraz świata pogrążonego w kryzysie, który zderzając się z rewolucją ostatecznie przestaje istnieć. Motywem przewodnim staje się dramat niespełnionego artysty, który starając się uciec od nieustającej udręki rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej". Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu – i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni. Jesteśmy jak we śnie, jak w telewizyjnym reality show, w balansie pomiędzy narracją a manifestacją Czystej Formy – nic, co się wydarza, nie jest do końca realne – nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie.

Czas trwania: 70 min.
Sugerowany wiek odbiorców: 16+

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.