wersja testowa serwisu

Kutnianie świętowali 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

batch_DSC09423
fot. UM Kutno

Ze śpiewem na ustach i uśmiechami na twarzach mieszkańcy Kutna uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czwartkowe (11.11) przedpołudnie tłumy kutnian zebrały się na marszałka Józefa Piłsudskiego, by uczestniczyć w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Wawrzyńca.

Później uczestniczy przemaszerowali z Placu Wolności ulicą Królewską do Placu Piłsudskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. W towarzystwie pododdziału honorowego 92. batalionu Lekkiej Piechoty i pododdziału reprezentacyjnego Liceum Mundurowego PUL mieszkańcy śpiewali patriotyczne pieśni i wysłuchali przemówienia prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego.

- Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem sukcesu, również symbolem jedności i współdziałania całego narodu. Wolność wywalczona w 1918 roku i ponownie odzyskana w 1989 roku jest wielką wartością, która podobnie jak demokracja wymaga zwłaszcza od polityków odpowiedzialności, współpracy ponad podziałami i troski o wspólne dobro, o Rzeczpospolitą. Można, a nawet trzeba mieć różne poglądy, ale nie można prowadzić nieustających wojen parlamentarnych lub medialnych - mówił prezydent Kutna.

Pułkownik Remigiusz Wiśniewski wygłosił apel poległych, po którym kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycyjnie w Święto Niepodległości nie zabrakło wystawy sprzętu wojskowego, a także żołnierskiej defilady.

źródło: UM Kutno