Kutno podpisało umowę współpracy z paryskim parkiem

batch_DSC06408
fot. UM Kutno

Kutno będzie współpracować z francuskim Parkiem Bagatelle. W czwartek (17.11) podczas targów Gardenia w Poznaniu podpisano stosowną umowę w tej sprawie.

Park Bagatelle jest jednym z czterech ogrodów botanicznych w Paryżu, położonym w samym sercu Bois de Boulogne. Został utworzony w 1775 roku i jest miejscem, gdzie można podziwiać wspaniały ogród róż składający się z 10.000 krzewów w 1200 gatunkach.

W Parku Bagatelle są też polskie róże m.in. Kutno i Marylka wyhodowane przez Bolesława Wituszyńskiego czy Lady Kutno spod ręki Wilhelma Kordesa.

Polskie róże zostały przekazane do parku już w ubiegłym roku. Teraz współpraca polsko-francuska w tym względzie ma zostać jeszcze bardziej zacieśniona na płaszczyznach: kulturalnej, naukowej i promocyjnej. Wszystko po to, by pielęgnować polsko-francuskie dziedzictwo kulturowe i ogrodnicze.

Umowę podpisali przedstawiciele siedmiu podmiotów:
Regis Crisnaire – kurator ogrodów Ogrodu Botanicznego Miasta Paryża
Dr hab. Bożena Matysiak - prezes Polskiego Towarzystwa Różanego
Agnieszka Żukowska – Zamek Królewski w Warszawie
Dr hab. Zygmunt Kącki – dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu
Zbigniew Wdowiak – zastępca prezydenta Kutna
Jakub Patelka – Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Gardenia"
Tomasz Ciesielski – prezes Fundacji Fractal

Podczas Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu "Gardenia" Kutno promowało również efekty wdrożenia strategii marki "Kutno - Miasto Róż". W tym roku mija bowiem 10 lat od wprowadzenia wspomnianej marki. Kutno na targach reprezentowała Wiktoria Kwit czyli tegoroczna Królowa Róż.

źródło: UM Kutno