wersja testowa serwisu

Władze Kutna ubiegają się o ponad pół miliona złotych na rzecz osób niepełnosprawnych

pieniadz4

To pieniądze, które miałyby zostać przeznaczone na asystentów dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o ponad 550 tysięcy złotych. Za tę kwotę będzie można pomóc tym, którzy nie mogą brać udziału w życiu społecznym z powodu różnego rodzaju barier związanych z niepełnosprawnością.

- Przede wszystkim asystenci mają pomagać osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach. Chodzi tu między innymi o pomoc w codziennym przemieszczaniu się na przykład do szkoły, na zakupy, do lekarza, na rehabilitację, do kościoła czy na zajęcia sportowe lub wydarzenia kulturalne. Ponadto asystenci pomagać będą na przykład w załatwianiu spraw urzędowych, nawiązywaniu kontaktów z różnymi organizacjami czy instytucjami – tłumaczy Zbigniew Wdowiak, Zastępca Prezydenta Kutna.

Program ma służyć wyrównywaniu szans i poprawie samodzielności osób niepełnosprawnych. Według planów z programu będzie mogło skorzystać 30 osób w tym 10 dzieci w wieku do 16 roku życia, 8 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i 12 osób z orzeczeniem o stopniu umiarkowanym. Usługi asystenta będą świadczyć wykwalifikowani pracownicy posiadający odpowiednie doświadczenie. Wniosek o pieniądze został w ekspresowym tempie opracowany i złożony w grudniu. Na rozstrzygnięcie przez ministerstwo trzeba będzie poczekać do końca pierwszego kwartału tego roku. 

źródło: UM Kutno