Najważniejsze wideo w eku24

Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

konkur_20230520-122900_1
Rekordowe wsparcie dla sołectw i rekordowe zainteresowanie grantami
14 mln złotych – taką kwotą w tym roku samorząd województwa wesprze rozwój sołectw w Łódzkiem. To pieniądze na inwestycje i pomysły zgłoszone przez sołtysów: na nowe świetlice wiejskie, place zabaw i miejsca do spotkań.

Właśnie oceniliśmy projekty i wybraliśmy najlepsze w dwóch programach: Sołectwo na plus i Infrastruktura Sołecka Na Plus. W pierwszym sołectwa otrzymają granty w wysokości do 12 tys. zł, w drugim – do 100 tys. zł. Zainteresowanie, tak jak, kwota wsparcia, było rekordowe: w obu konkursach wpłynęło łącznie ponad 2000 wniosków. Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził najwyżej oceniane projekty - 63 duże granty i niemal 700 małych. Teraz czas na formalności, czyli podpisanie umów przez gminy i… czekamy na realizację zgłoszonych zadań.

Marszałek nagrodził laureatów konkursu o Wyklętych
Ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa łódzkiego wzięło udział w tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej". W Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu nagrody laureatom wręczał marszałek Grzegorz Schreiber.

Konkurs organizowany był w czterech kategoriach. Test wiedzy i komiks były adresowane do uczniów szkół podstawowych klas VI - VIII, natomiast w kategoriach film i prezentacja multimedialna swoje umiejętności mogli zaprezentować uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Finaliści i laureaci ze szkół podstawowych za udział w konkursie otrzymali dodatkowe punkty, które pomogą im w rekrutacji do szkół średnich.

Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przy współudziale CRE WŁ w Sieradzu.

Port w Karsznicach rośnie w oczach
Dobre wieści z Karsznic! Praca przy budowie portu multimodalnego wre, a termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany. Teren budowy odwiedził Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- Byłem tutaj w lutym, po kilku miesiącach efekty widać gołym okiem – mówi marszałek. - Samorząd województwa łódzkiego od początku wspierał i wspiera tę inwestycję. Dlaczego? Bo nie chcemy marnować potencjału kolejowego Karsznic. Ten terminal korzystnie wpłynie na przyszłość miasta i powiatu. To także szansa rozwoju dla województwa. Jeszcze niedawno mało kto wierzył, że tę inwestycję w ogóle uda się zrealizować, ja jednak wierzyłem, że ten port powstanie.

Port multimodalny w Karsznicach w powiecie zduńskowolskim ma łączyć i obsługiwać przewozy kolejowe i drogowe oraz ich kombinacje. To oznacza nowe miejsca pracy i pobudzenie przedsiębiorczości w regionie.

Prace w Karsznicach trwają od sierpnia 2022 roku. Dziś zrealizowanych jest blisko 60% robót budowlanych. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem, a to oznacza, że uruchomienie terminala nastąpi w planowanym terminie, czyli w październiku 2023 r.

Oddział Reumatologiczny w sieradzkim szpitalu jak nowy
Większy komfort dla pacjentów, zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami i lepsze warunki pracy dla personelu. W Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu właśnie zakończył się remont Oddziału Reumatologicznego.

Prace trwały od grudnia 2022 r. Oddział został gruntownie zmodernizowany, a pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort hospitalizacji i leczenia pacjentów ze schorzeniami reumatologicznymi będzie teraz nieporównywalnie większy. Remont oddziału kosztował ponad 1,7 mln zł. 

- Każdy, kto pamięta, jak wyglądał Oddział Reumatologiczny przy ul. Nenckiego 2, zdawał sobie sprawę, że ta sytuacja nie mogła dłużej trwać - mówi marszałek Grzegorz Schreiber. - Staramy się stale poprawiać jakość usług medycznych w województwie i wspieramy nasze placówki po to, by pacjenci byli leczeni w godnych warunkach, a personel miał godne warunki pracy. Oddział wygląda naprawdę imponująco, nowocześnie. To dobre wiadomości dla mieszkańców miasta i powiatu sieradzkiego.