wersja testowa serwisu

Mieszkańcy Głowna pomagają, bo mogą. Drukują przyłbice dla służb medycznych

Mieszkańcy Głowna pomagają, bo mogą. Drukują przyłbice dla służb medycznych

W Polsce został ogłoszony stan epidemii, a na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem stoją lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, laboranci, epidemiolodzy, służby sanitarne i wielu ludzi, którzy ryzykują zdrowie i życie by pokonać chorobę. Od pozostałych obywateli wymaga się pozostania w domach i przestrzegania zaleceń służb państwowych, ale także życzliwości i solidarności w obliczu niewidzialnego zagrożenia. Tej wzajemnej życzliwości mamy coraz więcej przykładów.

Na wysokości zadania stają również mieszkańcy Głowna, wykazując się niespotykaną kreatywnością, pomysłowością, zaangażowaniem a także ogromną empatią. Wśród nich są m.in. bracia Bartłomiej i Marcin Rysiowie, którzy drukują w swojej firmie specjalistyczne przyłbice dla służb medycznych.

- Sami wyszli z taką inicjatywą, zgłosili swój pomysł burmistrzowi Głowna oraz zwrócili się do poszczególnych szpitali ze swoją ofertą. Zainteresowanie ich przyłbicami wyraził już szpital w Głownie, szpital w Zgierzu oraz Fundacja Innowacji Społecznych w Kutnie, która będzie je dystrybuować po innych lecznicach - czytamy w opisie akcji.

Pierwsza partia przyłbic została już wydrukowana, zdezynfekowana oraz zapakowana. Są one przeznaczone do szpitala w Głownie. Aby powstawały kolejne, potrzebne są niezbędne elementy - filamenty PET-G, filamenty PLA, arkusze na okładki do bindowania ( 200 mikronów) oraz dysze do drukarek, które często ulegają zalepieniu i zabrudzeni. Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na zakup tych elementów.

źródło: własne / UM Głowno