wersja testowa serwisu
  • Wybory Prezydenckie 2020 - Urząd Marszałkowski w Łodzi - II tura

Mimo pandemii praca wre. Trwa budowa muzealnego kompleksu Pałacu Saskiego w Kutnie

29.05.20__20200605-065007_1
fot. Urząd Miasta Kutno

Mimo obecnego stanu związanego z pandemią, trwają intensywne prace rewitalizacyjne na terenie muzealnego kompleksu Pałacu Saskiego.

Obecnie prowadzony jest montaż elementów konstrukcyjnych dachu i stropów w zachodniej i południowej części Pałacu Saskiego. Równolegle przygotowywane są drewniane gonty (drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych). Jednocześnie trwają prace murarskie wypełnień ceglanych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych konstrukcji drewnianej, tzw. szachulcowej pałacu. W zachowanym pierwotnym skrzydle zabytku w pomieszczeniach piwnicy prowadzone są działania konserwatorskie polegające na odgrzybianiu, odsalaniu, osuszaniu ścian.

Znaczące postępy widoczne są także w nowym pawilonie ekspozycyjnym i łączniku północnym, gdzie trwa już montaż wykończenia pokrycia dachu z blachy, a wewnątrz wykonywane są instalacje sanitarne i elektryczne oraz teletechniczne.

Na budynku ratusza, objętym również kompleksowym remontem, wymieniono pokrycie dachowe na blachę zgodną z zaleceniami służb konserwatorskich i nawiązującą do wyglądu budynku w połowie XIX wieku. Część prac w wieży ratusza została już zakończona, w tym: wymiana podłóg, naprawa schodów, natomiast trwa jeszcze montaż instalacji specjalistycznych i elektrycznych. Natomiast w budynku ratusza trwają roboty budowlane związane z przebudową pomieszczeń oraz wymianą instalacji wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych. Na ukończeniu są prace związane z naprawą tarcz zegara, który wkrótce powróci na swoje miejsce, ciesząc mieszkańców Kutna.

źródło: UM Kutno

Zobacz zdjęcia: