Będzie okazja nauczyć się tworzenia ludowych wycinanek i kwiatów z bibuły, wziąć udział w wykopaliskach, czy zrobić odbitkę archeologicznego artefaktu przy pomocy słońca. A przy okazji poznać kulturę ludową, tradycje, tajniki pracy archeologa. Zapraszamy na wakacyjną akcję Muzeum na leżakach.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wychodzi w letnie wtorki na Plac Wolności, tuż przed gmach placówki. Muzeum na leżakach to cykl wyjątkowych, ciekawych spotkań pod chmurką z kulturą i historią. Będą czekać wygodne leżaki, muzealne książki i mnóstwo kreatywnej zabawy dla dzieci. Pracownicy muzeum przygotowali animacje inspirowane etnografią i archeologią. Wstęp bezpłatny, nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść na Plac Wolności w Łodzi.
Pierwsze spotkanie już we wtorek, 8 lipca. Będzie to dzień etnograficzny. W programie odkrywanie piękna ludowej sztuki. Będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych wycinankach, tworzeniu kwiatów z bibuły i poznać dawne drewniane zabawki, które bawiły pokolenia. Tematem wiodącym będzie etnografia regionu łowickiego.
We wtorek, 22 lipca zapraszamy na dzień archeologiczny. Pracownicy muzeum opowiedzą, kim jest archeolog i jak wygląda jego praca. Na gości Muzeum na leżakach czekać będą też mini-wykopaliska i zabawy pełne odkryć z dawnych wieków.
Wtorek, 5 sierpnia to dzień archeologii i cyjanotypii, czyli techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza do tworzenia obrazów w charakterystycznym niebieskim kolorze, znanym jako błękit pruski. Będzie można miedzy innymi wykonać własną niebieską odbitkę z pomocą kopii archeologicznych artefaktów i słońca.
W Muzeum na leżakach spotkamy się także we wtorek, 19 sierpnia. Będzie to dzień etnograficzny. Przekonamy się. że etnografia to nie tylko dawna wieś. Tym razem zaprosimy w podróż na kontynent azjatycki. Goście poznają jego kulturę, tradycję i zaskakującą różnorodność.