wersja testowa serwisu

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Witonia

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Witonia

Corocznie 11 listopada w całej Polsce obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To dzień oddawania hołdu poległym za naszą wolność i dzień upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów.

Na tę okoliczność w kościele p.w. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Witoni odbyła się uroczysta msza święta, którą celebrował ksiądz Bogdan Skóra. Msza rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Ksiądz Bogdan Skóra przypomniał jak trudnym czasem było dla matek wychowywanie w polskości swoich dzieci w czasie zaborów. Dziękował naszym przodkom „za dziś i za jutro", za możliwość życia w wolnym niepodległym kraju.

Przypomniał także, że dzień 11 listopada to również święto patronki naszej Diecezji Łowickiej św. Wiktorii. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządowych Gminy Witonia między innymi Wójt Gminy Mirosław Włodarczyk, Sekretarz Gminy Katarzyna Gonera, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Witoni Ilona Jędrzejczak oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Magdalena Kluska.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy mszy przeszli na cmentarz, aby oddać cześć poległym żołnierzom. Zmówiono modlitwę i zapalono znicze.