wersja testowa serwisu

Niezwykły poród w zgierskim szpitalu. Kobieta zakażona koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę

Niezwykły poród w zgierskim szpitalu. Kobieta zakażona koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę
Klara jest na razie odizolowana od rodziców (fot. ilustracyjne)

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu przyszła na świat dziewczynka. Niby nic wielkiego, jednak niezwykle ważny w tej sytuacji jest fakt, że oboje rodziców zakażonych jest koronawirusem. Poinformował o tym Marszałek Grzegorz Schreiber.

- To była sytuacja, w której ryzyko o zdrowie tej dziewczynki było bardzo, bardzo duże. Radosna wiadomość to taka, że dziewczynka jest zdrowa. Mała Klara, bo tak rodzice ją nazwali, ma wynik ujemny - poinformował podczas dzisiejszej telekonferencji, Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

Jak dodał Grzegorz Schreiber, dziewczynka zmaga się tylko z jednym problemem - musi być odizolowana od swoich rodziców.

- Myślę, że dla matki świadomość tego, że dziecko nie jest zakażone, jest największą nagrodą i to oczekiwanie, kiedy ona będzie wolna od koronawirusa i będzie mogła mieć dziecko stale przy sobie - co ważne zdrowe dziecko, któremu nic nie grozi, to myślę, że te kilka dni jest w stanie przetrzymać - powiedział prof. Przemysław Oszukowski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

Na ogromne słowa uznania i brawa zasługuje postawa personelu zgierskiej placówki, który robi co może, aby tę odległość zbliżyć. Filmuje dziewczynkę, później nagrywa głos mamy i przenosi do miejsca, w którym leży dziewczynka. - Takie sytuacje budują - dodał Marszałek Województwa Łódzkiego.

Profesor Przemysław Oszukowski ze szpitala w Zgierzu opisał więcej szczegółów dotyczących całej sytuacji.

- Wszędzie na świecie zalecane jest poród u kobiety, która jest zakażona koronawirusem powinien się odbyć drogą cięcia cesarskiego. Trzeba pamiętać, że nie jest to takie proste, bowiem wykonuje się to w pełnym umundurowaniu, kombinezonie, potrójnych rękawiczkach. Wbrew pozorom jest to bardzo skomplikowany proces - powiedział Oszukowski.

Matka po porodzie jest w stanie bardzo dobry.