Nowe autobusy ŁKA dowiozą pasażerów prosto do domów

1200_DSC0106_20230929-055248_1
Fot. Tomasz Grala/Piotr Wajman

Dwadzieścia nowoczesnych, hybrydowych autobusów Solaris zasili tabor Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wkrótce pojazdy, zakupione dzięki dotacji z rządowego funduszu Polski Ład, wyruszą na drogi w Łódzkiem. Będą kursować na nowych trasach dowożąc pasażerów z dworców kolejowych prosto do domów. – Te autobusy to przykład tego, jak spełniamy obietnice – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa, który wziął udział w prezentacji nowej floty i nowej oferty komunikacyjnej ŁKA, czyli Kolejowej Komunikacji Autobusowej.

Przewozy autobusowe ŁKA to kolejny z elementów innowacyjnego projektu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem, który od początku do końca nakierowany jest na potrzeby i wygodę pasażerów. 20 nowych pojazdów będzie jeździło na tzw. ostatniej mili, czyli dowożąc pasażerów z dworców kolejowych do domów. – Cały czas inwestujemy w nasz tabor kolejowy, ale do tych pociągów trzeba dotrzeć, przejechać jakiś odcinek, na którym nie ma komunikacji publicznej – mówił marszałek Grzegorz Schreiber przypominając, że samorząd województwa z wykluczeniem komunikacyjnym walczy od początku kadencji.

Sojusznikiem w tej walce jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, który dofinansował zakup autobusów z funduszu Polski Ład. – Jako województwo otrzymaliśmy 94 mln zł, z których 27 mln zł to kwota na zakup tych autobusów, ale pozostała część także została zainwestowana w walkę z wykluczeniem, bo za te pieniądze wyremontowaliśmy nasze drogi, żeby te autobusy mogły po nich jeździć – dodał marszałek.

W czwartek, 28 września, na Zapleczu Technicznym ŁKA, odbyła się prezentacja nowego taboru. W konferencji wzięli udział m.in. Janusz Malinowski, prezes ŁKA, Rafał Zajas, dyrektor Regionu Południowego firmy Solaris, producenta autobusów, Dariusz Kumosiński, prezes PKS Skierniewice, wykonawcy usługi transportowej i Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który przypomniał, że Kolejowa Komunikacja Autobusowa w Łódzkiem została stworzona w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców województwa. – Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców na naszych spotkaniach „Porozmawiajmy w Łódzkiem" – mówił wiceprzewodniczący.

Szczegóły nowej oferty przedstawił prezes ŁKA podkreślając, że komunikacja autobusowa będzie bardzo przyjazna pasażerom, bo z uwzględnieniem wszystkich zniżek, biletów miesięcznych i zintegrowanych. Co bardzo ważne - rozkłady jazdy autobusów będą dopasowane do odjazdów i przyjazdów pociągów. Mieszkańcy podróżujący autobusami ŁKA będą mogli korzystać z nowoczesnej i bezpłatnej aplikacji, która pozwoli im śledzić trasę pojazdu. - Pasażer będzie wiedział gdzie jego autobus jest w danej chwili i czy jedzie planowo czy z opóźnieniem, będzie to miał w smartfonie – mówił Janusz Malinowski.

Jak dodał, rozbudowa taboru i ciągłe zwiększanie przez samorząd województwa oferty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej powoduje, że z usług przewoźnika korzysta coraz więcej osób. - ŁKA jest liderem w Polsce jeżeli chodzi o dynamikę przyrostu pasażerów! Wozimy o 72 procent pasażerów więcej niż w 2019 roku, czyli najlepszym roku przed pandemią – podkreślił prezes ŁKA zapowiadając kolejny wzrost liczby pasażerów w roku 2024.

Nowe autobusy na drogi województwa wyjadą w połowie listopada. Przez pierwszy miesiąc, będący pilotażem programu, pasażerowie będą jeździli nimi za darmo. Wkrótce podamy szczegóły wszystkich nowych tras.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: