wersja testowa serwisu

Od niedzieli nowy rozkład jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Sprawdź, jakie zmiany nastąpiły

Od niedziel nowy rozkład jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjne. Sprawdź, jakie zmiany nastąpiły
fot. ŁKA

Od 13 grudnia br. zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy, który zakłada większą częstotliwość dotychczasowych połączeń oraz obsługę nowych relacji. Spółka uruchomi przewozy na nowych odcinkach, tj. Tomaszów Mazowiecki – Drzewica oraz Sieradz – Ostrów Wielkopolski. Znacznie rozbudowana zostanie oferta przewozowa na linii komunikacyjnej Łódź – Radomsko, przez Piotrków Trybunalski. Pasażerowie będą mogli skorzystać również z wielu atrakcyjnych ofert biletowych.

W rozkładzie jazdy 2020/2021, przygotowanym wspólnie z Województwem Łódzkim - organizatorem publicznego transportu zbiorowego, praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 23% w stosunku do planu na 2019/2020 r. i według założeń wyniesie 5,012 mln pociągokilometrów. 

Zmiany wprowadzone na liniach w I cyklu zamknięciowym 
obowiązującym od 13 grudnia 2020 r. do 13 marca 2021 r.

Opis zmian na liniach 

Linia kutnowska i obwodowa

Zamknięty dla ruchu pociągów pozostanie odcinek od stacji Zgierz do stacji Kutno. Za składy zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Część przystanków została wyznaczona poza stacjami kolejowymi, dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ich położeniem. Informacje dostępne są na stronie internetowej lka.lodzkie.pl, będą również umieszczone przez PKP PLK na każdej stacji. 

Na wniosek podróżnych został wyznaczony dodatkowy przystanek dla autobusów w pobliżu przejazdu kolejowego w Chociszewie – Orła, przy ul. Leśnej.

Ze względu na wydłużenie czasu przejazdu, w godzinach porannych z Kutna do Zgierza 
i popołudniowych ze Zgierza do Kutna, zostaną uruchomione trzy pary autobusów typu SPRINTER, które pojadą inną trasą, bez postojów między Zgierzem i Kutnem. Dzięki temu czas przejazdu na całej trasie pozostanie zbliżony do tego sprzed remontu.

Na stacji Zgierz pasażerowie będą mieli do 10 minut czasu na przesiadkę z/do pociągów w/z kierunku Łodzi. Autobusy odjadą i przyjadą pod dworzec kolejowy.

W dniu 9 stycznia od godziny 17:00 autobusy pojadą na całym odcinku Łódź Kaliska – Kutno. 

Naprzemienne zamknięcie toru nr 1 i 2 na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska oraz zamknięcie częściowe stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku.  W związku z powyższym na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa za wybrane pociągi.

Linia sieradzka

Na linii zostanie uruchomione nowe połączenie kolejowe do/z Ostrowa Wielkopolskiego. Dwie pary pociągów będą skomunikowane z połączeniami do Wrocławia i Poznania.

W wyniku kontynuowania prac modernizacyjnych na linii sieradzkiej za wybrane pociągi pojadą autobusy zastępcze, które kursować będą do 17 lutego 2021 r. Od 18 lutego 2021 r. trasę obsługiwać będzie 31 pociągów.

Ze względu na remont stacji Łódź Kaliska kursowanie wszystkich pociągów zostanie wydłużone do i ze stacji Łódź Fabryczna lub Łódź Widzew. Składy pojadą przez Łódź Olechów, co zapewni bezpośredni dojazd do zakładów pracy znajdujących się w pobliżu stacji Łódź Olechów Wiadukt i Zachód.

Linia łowicka

Kontynuacja modernizacji stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin odjazdów i przyjazdów pociągów. Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi pojadą autobusy zastępcze, co umożliwi Zarządcy Infrastruktury sprawne prowadzenie planowych prac modernizacyjnych oraz płynny ruch pozostałych pociągów przez remontowaną stację.

Za wybrane pociągi zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinkach:
Głowno – Łowicz Główny - w dniu 20 grudnia br.,
Łódź Kaliska – Glinnik – w dniu 9 stycznia 2021 r.

Linia Skierniewice – Łowicz - Kutno

Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, większość pociągów kursujących w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno - Skierniewice zostanie zastąpionych komunikacją autobusową na całości trasy. Jedynie pierwsze dwa poranne połączenia z Kutna do Skierniewic i ostatni wieczorny pociąg ze Skierniewic do Kutna będą kursowały jako pociągi.

Aby zminimalizować utrudnienia, godziny kursowania autobusów zostały ustalone z uwzględnieniem wniosków podróżnych. ZKA przewiduje dodatkowe postoje w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Mijanka na stacji Łódź Marysin umożliwi sprawne prowadzenie pociągów w godzinach porannych i popołudniowych szczytów przewozowych oraz dostosowanie ich rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Zachowane zostały dodatkowe pociągi z Łodzi do Skierniewic po godzinie 15:00 i 16:00. Ze względu na przerwę świąteczno – noworoczną 6 pociągów rozpocznie kursowanie od dnia 11 stycznia 2021 r.

Linia Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki - Drzewica

Uruchomione zostaną bezpośrednie połączenia do/z Drzewicy. Na linii kursować będzie 6 par pociągów, z których 3 będą skomunikowane w Drzewicy z pociągami do/z Radomia (kursy realizuje spółka Koleje Mazowieckie – KM). Wprowadzona zostanie specjalna oferta umożliwiająca przejazd na jednym bilecie z Łodzi do Radomia.

Na wniosek podróżnych, 19 z 20 połączeń realizujących przewozy na trasie Łódź - Tomaszów Mazowiecki, pojedzie przez Koluszki.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

Utrzymane zostaną kursy 18 pociągów ŁKA Sprinter w weekendy i dni świąteczne. Jednak ze względu na przerwę świąteczno – noworoczną 6 pociągów rozpocznie kursowanie od 16 stycznia 2021 r.

Więcej informacji dostępnych jest pod linkiem: https://lka.lodzkie.pl/Nowosci-w-ofercie-2021/.